Keshilli i Ministrave

Artikujt e fundit ne sistemin tone
Reforma jonë për të ndërtuar një sistem arsimor të meritës

Reforma jonë për të ndërtuar një sistem arsimor të meritës

Fjala e Kryeministrit Edi Rama në Kuvend: Është e qartë se një propagandë, e shthurur sa më s'ka, ka arritur të dehë edhe personazhe që në pamje të parë nuk kanë lidhje me hashashin. Kam këtu një fakt. Është folur shumë dhe flitet shumë në lidhje me një tezë, që ne shkatë

Mogherini: Të gatshëm për ta mbështetur Shqipërinë në procesin e anëtarësimit

Mogherini: Të gatshëm për ta mbështetur Shqipërinë në procesin e anëtarësimit

Kryeministri Edi Rama zhvilloi një vizitë një ditore në Bruksel, ku drejtoi takimin e VIII të Këshillit të Stabilizimit dhe Asociimit ndërmjet Shqipërisë dhe Bashkimit Europian, ku referoi zëvendës Presidentja e Bashkimit Europian Federica Mogherini, Komisioneri për Zgjerimin Hahn, Min

Rilindje e institucioneve të artit dhe kulturës, TKOB dhe TK

Rilindje e institucioneve të artit dhe kulturës, TKOB dhe TK

Fjala e Kryeministrit Edi Rama në prezantimin e dy projekteve në fushën e artit dhe kulturës, rindërtimin e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit dhe ndërtimin e skenës së re të Teatrit: Mirëdita të gjithëve dhe urime për përvjetorin e Teatri Lirik të Operës dhe Baletit, siç qu

Zgjidhje të përbashkëta për përballimin e sfidave europiane

Zgjidhje të përbashkëta për përballimin e sfidave europiane

Gjatë vizitës në kryeqytetin slloven, Kryeministri Edi Rama ishte panelist kryesor në Forumit Strategjik të Bled-it, sëbashku me Presidentin e Sllovenisë, Presidenten e Kroacisë dhe Kryetarin e Senatit të Kanadasë. Në Forum u angazhuan vendimmarrës në nivele të ndryshme, politikanë,

Vlerësim i ri për administratën

Vlerësim i ri për administratën

Konferenca e përbashkët për prezantimin e planit të ri për kontrollin e dhënies së shërbimeve publike nga institucionet shtetërore: Zëvendëskryeministri Niko Peleshi: Kemi vendosur të dalim në këtë komunikim publik së bashku me Ministrin e Drejtësisë, Ministren e Shtetit për In

Sllovenia, një mbështetëse e fortë e integrimit të Shqipërisë

Sllovenia, një mbështetëse e fortë e integrimit të Shqipërisë

Kryeministri Edi Rama ndodhet sot në një vizitë zyrtare në Slloveni. Ai u prit me një ceremoni ushtarake në Pallatin Presidencial në Lubjanë nga kryeministri slloven Miro Cerar, më të cilin zhvilluan një takim kokë më kokë dhe më pas një takim mes delegacioneve respektive. Kryeminis

Në ceremoninë e shenjtërimit të Nënë Terezës

Në ceremoninë e shenjtërimit të Nënë Terezës

Kryeministri Edi Rama ka marrë pjesë sot, në këtë ditë historike për Shqipërinë dhe shqiptarët, në ceremoninë e shenjtërimit të Nënë Terezës, në sheshin "Shën Pjetër" në Vatikan, ku Papa Françesku ka pranuar kërkesën për shpalljen shenjtore të humanistes shqiptare. Mbi 100

Ancelotti:

Ancelotti: "Të fitosh zemrat, mendjet dhe ndeshjet

Qendra për Hapje dhe Dialog (COD) në Kryeministri mirëpriti mbrëmjen e sotme trajnerin italian të futbollit Carlo Ancelotti, të ftuarin e posaçëm të kryeministrit Edi Rama, me të cilin zhvilluan një bashkëbisedim me personalitete nga bota e sportit, publicistikës, politikës, trupit di

Sistem modern për vaditjen në fshat

Sistem modern për vaditjen në fshat

Kryeministri Edi Rama vazhdoi bashkëbisedimin me të tjerë fermerë. Pas Zharrëzës së Fierit u ndal në Karbunarë të Lushnjes për të diskutuar mbi hapat që janë hedhur lidhur me rritjen e mbështetjes së prodhimit bujqësor, rritjen e përfituesve nga skemat e subvencionuese, heqjen e T

Sistem i ndërlidhur i qendrave të dijes

Sistem i ndërlidhur i qendrave të dijes

Fjala e Kryeministrit Edi Rama në Samitin e 11-të mbarëkombëtar të Institutit Alb-Shkenca: Me lejen tuaj, nuk po i jap vetes rëndësi më shumë seç më takon në këtë takim, duke dalë në podium, thjesht po them disa fjalë, pa pretenduar të jap orientime dhe direktiva në një mjedis

Me fermerët për paketën më të madhe të financimit në bujqësi

Me fermerët për paketën më të madhe të financimit në bujqësi

Biseda e Kryeministrit Edi Rama me banorë e fermerë në Zharrëz: Kryetarja e Bashkisë Patos: Zoti Kryeministër faleminderit që keni pranuar të jeni sëbashku me ne, sot këtu. Unë do të dëshiroja që në emrin tuaj që të falenderoj Kryeministrin që zgjodhi Patosin dhe njësinë admini

Rilindja Urbane në Patos

Rilindja Urbane në Patos

Shëtitorja "Republika" në Patos së shpejti do të ketë pamjen e re tërësisht të rilindur nga pikëpamja urbanistike. Hapësira përgjatë bulevardit "Republika", duke filluar në sheshin qendror të qytetit, i është nënshtruar rikualifikimit urban. Zhvillimi i këtij projekti të rëndë

Ëndrra Loro Boriçi, realitet për Shkodrën

Ëndrra Loro Boriçi, realitet për Shkodrën

Për herë të parë pas rindërtimit të plotë prej 2.2 miliardë lekë, sot hapi dyert stadiumi "Loro Boriçi" në Shkodër. Prej kohësh, stadiumi kishte degraduar dhe ishte vënë në vështirësi funksionimi e tij si një arenë sportive, për të mos folur për përmbushjen e standardeve eur

Miratimi i vettingut, fundi i drejtësisë së kapur peng

Miratimi i vettingut, fundi i drejtësisë së kapur peng

Fjala e kryeministrit Edi Rama në seancën e jashtëzakonshme parlamentare: Më në fund kemi ardhur në momentin shumë të rëndësishëm të kurorëzimit të një ideje që është në bazën e gjithë procesit të reformës në drejtësi, duke miratuar ligjin që i hap rrugë fshesës së he

Bisedë e Kryeministrit në rrjetet sociale

Bisedë e Kryeministrit në rrjetet sociale

Bisedë e Kryeministrit Edi Rama në rrjetet sociale Facebook dhe Twitter: Tema e parë është reforma në drejtësi. Ka shumë pyetje për reformën në drejtësi, për ndëshkueshmërinë dhe plagën e "21 janarit". Janë jo të paktë miqtë që pyesin lidhur me çdo të bëhet me vrasësit e "

Në kantieret e Rilindjes Urbane në Vlorë

Në kantieret e Rilindjes Urbane në Vlorë

Kryeministri Edi Rama inspektoi sot kantieret e Rilindjes Urbane në Vlorë, që kanë shndërruar të gjithë qytetin në një kantier të madh pune. Janë tre investime strategjike që rregullojnë përfundimisht lëvizjen e mjeteve në qytet dhe drejt Bregut dhe transformojnë vijën bregdetare.

Protezat ortopedike falas në Spitalin Universitar të Traumës

Protezat ortopedike falas në Spitalin Universitar të Traumës

Spitali Universitar i Traumës në Tiranë, njëkohësisht qendra e vetme e traumës në vend, sjell për pacientët një risi; protezat ortopedike, për të cilat ata nuk do të kenë nevojë të paguajnë, pasi janë falas. Ky investim i qeverisë me vlerë rreth 1 milion dollarë, shtrihet në t

Një tjetër hap në rrugën e Rilindjes së Policisë së Shtetit

Një tjetër hap në rrugën e Rilindjes së Policisë së Shtetit

Fjala e Kryeministrit Edi Rama në ceremoninë e inaugurimit të Komisariatit të Policisë Rrugore, Tiranë: Besoj që të gjithë ju mediat keni në arkivat tuaja pamje të freskëta, të më pak se 3 viteve më parë, kur vinit shpesh në këtë territor për të parë sesi torturoheshin njerëz

Mirënjohje ekspertëve dhe partnerëve për reformën historike

Mirënjohje ekspertëve dhe partnerëve për reformën historike

Fjala e Kryeministrit Edi Rama në pritjen e organizuar nga Kryetari i Komisionit të Posaçëm parlamentar për Reformën në Drejtësi: E falenderoj me mirënjohje Kryetarin e Komisionit të Posaçëm parlamentar, Fatmir Xhafën, që sot na krijon mundësinë për t'i shprehur një falenderim t�

KKT, Peleshi: 250 milion euro investime private

KKT, Peleshi: 250 milion euro investime private

Deklaratë e Zëvendëskryeministrit Niko Peleshi për vendimet e datës 28 Korrik të KKT: Në këtë komunikim publik, dëshiroj të ndaj me ju disa vendimmarrje të mbledhjes së sotme të Këshillit Kombëtar të Territorit. Ka pasur një interes të madh për këtë vendimmarrje, e cila i ka d

635 mijë pensionistë përfitojnë nga rritja e pensioneve

635 mijë pensionistë përfitojnë nga rritja e pensioneve

Deklarata e ministrit të Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Blendi Klosi: Përshëndetje! Kam kënaqësinë që nëpërmjet jush të sqaroj të gjithë qytetarët shqiptarë për miratimin e 4 vendimeve shumë të rëndësishme që lidhen drejtpërsëdrejti me çdo pensionist të vendit tonë dhe me

Revolucioni teknologjik që shmang vjedhjet e abuzimet

Revolucioni teknologjik që shmang vjedhjet e abuzimet

Fjala e Kryeministrit Edi Rama në prezantimin e projektit të kartave elektronike për furnizimin me karburant të automjeteve në Policinë e Shtetit: Janë akoma të freskëta pamjet e punonjësve të Policisë së Shtetit që shtynin automjetet e ngecura rrugëve për mungesë karburanti, pasqy

Reforma në drejtësi, një epokë e re edhe për investitorët

Reforma në drejtësi, një epokë e re edhe për investitorët

Fjala e Kryeministrit Edi Rama në ceremoninë e 25 vjetorit të BERZH: Faleminderit zoti President për këtë ftesë që të jem pjesë e kësaj ceremonie dhe gjithashtu për gatishmërinë tuaj që ndodheni këtu dhe të festuar përvjetorin e një bashkëpunimi mjaft të rëndësishëm mes vend

Program i ri në mbështetje të agrobiznesit

Program i ri në mbështetje të agrobiznesit

Fjala e Kryeministrit Edi Rama në prezantimin e Programit për Mbështetjen e Agrobiznesit në Shqipëri: Dua t'i uroj mirëseardhjen Presidentit të rizgjedhur të Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim. Vizita e tij sot, në Tiranë, ka një rëndësi të posaçme. Për ne është kënaq

Vota që çeli siparin e një Revolucioni të shumëpritur në Drejtësi

Vota që çeli siparin e një Revolucioni të shumëpritur në Drejtësi

Fjala e Kryeministrit Edi Rama: Nëse do të vendosja një ditë të shkruaja një libër kronologjik për historinë e këtij procesi dhe të rreshtoja me besnikëri ç'më më kanë parë sytë e ç'më kanë dëgjuar veshët, në shqip e në anglisht, jam i bindur se nuk do të gjendej një lexu

Reforma në drejtësi miratohet nesër unanimisht

Reforma në drejtësi miratohet nesër unanimisht

Deklaratë e Kryeministrit Edi Rama: Besoj është një moment lehtësimi për të gjithë shqiptarët, për të gjithë qytetaret dhe qytetarët e këtij vendi, të cilët tanimë e kanë marrë lajmin se Partia Demokratike i është nënshtruar vullnetit të hekurt të popullit shqiptar dhe vulln

NJOFTIM PËR APLIKIM

NJOFTIM PËR APLIKIM

N J O F T I M P Ë R A P L I K I M Për zgjedhjen e gjyqtarit të Shqipërisë në Gjykatën Europiane të të Drejtave të Njeriut Duke patur parasysh se , Asambleja Parlementare e Këshillit të Evropës, voton brenda muajit tetor 2016, kandidaturën për gjyqtarin e ri të Shqipërisë në G

Në 4 muaj, legalizime sa në 8 vjet të qeverisjes e kaluar

Në 4 muaj, legalizime sa në 8 vjet të qeverisjes e kaluar

Fjala e Kryeministrit Edi Rama në takimin me banorë në Shijak, për shpërndarjen e certifikatave të legalizimit: "Sot, kur më thanë që organizohej ky takim, do të kishte pasur një debat midis Artan Lames dhe kabinetit tim, për shkak se ju e dini që tani janë disa ditë shumë të rën

21 korrik, luhet fati i Shqipërisë

21 korrik, luhet fati i Shqipërisë

Kryeministri Edi Rama: Mirëmbrëma të gjithëve! Jam shumë i kënaqur që ju gjej bashkë, vajzat dhe djemtë e gjeneratës tjetër, me Pandin, me Erionin, me Valin dhe me radhë, disa bashkëpunëtorë dhe bashkudhëtarë të një rruge përpjekjesh të rëndësishme. Nuk ndodh gjithnjë që t�

Salla e re dhe moderne Operative Komandimi në Drejtorinë e Policisë së Tiranës

Salla e re dhe moderne Operative Komandimi në Drejtorinë e Policisë së Tiranës

Një kompleks shërbimesh të reja, përmes teknologjisë më moderne vijnë si risi për qytetarët nga Policia e Shtetit, në kuadër të mbarëvajtjes së rendit e qetësisë publike. Shërbimet e reja janë të grupuara në Sallën e re Operative të Komandimit, në Drejtorinë e Policisë së

Kalendari

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama