Korrieri

Artikujt e fundit ne sistemin tone
No Pic available

Bankat, nga kreditë e pakthyera rrezikohen 472 milionë dollarë

Humbjet nga kriza Sistemi bankar shqiptar ka dalë me fitim, por disa banka e kanë mbyllur vitin me humbje, ndërsa në total institucionet bankare në vend kanë rezultuar me një kredi të keqe që shkon 675 milionë dollarë Bankat në vend megjithëse e kanë përmirësua

No Pic available

OSSH fillon aksionin, pincat lënë pa energji edhe shtetin

Operatori i Sistemit të Shpërndarjes u ndërpret energjinë elektrike 167 subjekteve buxhetore dhe jobuxhetore në vend Pas një periudhe disamujore heshtje, çekët e Operatorit të Sistemit të Shpërndarjes janë hedhur në sulm, duke mos kursyer as zyrat e institucioneve qev

Reforma në arsim, grevë në dy shkollat e minoritetit

Reforma në arsim, grevë në dy shkollat e minoritetit

Nxënësit e shkollës “Lefter Talo” në Livadhja kërkojnë rikthimin në punë të mësuesve dhe pajisjen me libra në gjuhën e tyre amtare Librat Veç largimit të mësuesve nga shkollat e minoritetit grek, një problem tjetër që i ka detyruar nxënësit d

PS jashtë Kuvendit deri në miratimin e drafteve

PS jashtë Kuvendit deri në miratimin e drafteve

Pas betimit në Kuvend, deputetët socialistë nuk do të futen më deri në momentin që mazhoranca të miratojë draftet. PD pret Venecian Kreshnik KUçAJ Prania e të zgjedhurve socialistë të 28 qershorit 2009 në punimet e ardhshme të Kuvendit është kryekëput në var�

PS: Hetim i pakushtëzuar, pa ndryshim rezultati

PS: Hetim i pakushtëzuar, pa ndryshim rezultati

Partia Socialiste depozitoi dje në Kuvend projektligjin e firmosur nga 35 deputetë socialistë, i cili parashikon hetimin e plotë të zgjedhjeve. Në projektligj dhe në relacionin shoqërues, Partia Socialiste thekson faktin se hetimi Kuvendar nuk do të shërbejë për të ndryshua

No Pic available

Takimi sekret në zyrën e Alisë 55 minuta pas rënies së bustit

Përballja e Alisë me Berishën: Ju kërkova të hiqnit dorë, ja çfarë ndodhi, 'u rrëzua komandanti legjendar' Më 20 shkurt të vitit 1991, rreth orës 13 isha duke shkuar në selinë e Partisë Demokratike, e cila në atë kohë ishte tek Rruga e Kavajës. Rrugët

No Pic available

UDHËZUES PËR PLOTËSIMIN E FORMULARIT A1

PËR REGJISTRIMIN E MATURANTËVE PËR PROVIMET E MATURËS SHTETËRORE 2010 1 UDHëZUES PëR PLOTëSIMIN E FORMULARIT A1 PëR REGJISTRIMIN E MATURANTëVE PëR PROVIMET E MATURëS SHTETëRORE 2010 I. UDHëZIME Të PëRGJITHSHME 1. Formulari A1; plotësohet për t’

No Pic available

Njeriu, koha lineare dhe koha cilësore

(Big Brother: koha sociale dhe koha spektakolare…) Këto tre muaj që jemi nën peshën e televizive të big-brother-it, ka nevojë që të bëjmë dallimin midis asaj që duket në ekran dhe asaj që fshihet pas tij , midis asaj që është thelbi spektakolar dhe domethënia

No Pic available

UDHËZUES PËR PLOTËSIMIN E FORMULARIT A1-Z

PËR REGJISTRIMIN E KANDIDATËVE QË KANË PËRFUNDURA SHKOLLËN E MESME PËRAPARA VITIT 2010, PËR PROVIMET E MATURËS SHTETËRORE 2010 <!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:"Cambria Math"; panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4; mso-font-charset:

No Pic available

Përplaset autobusi me udhëtarë kosovarë, gjashtë viktima

Një autobus i nisur nga Prizreni është përplasur me dy kamionë në Vjenë. Burimet jo zyrtare konfirmuan se gjashtë kosovarë kanë mbetur viktimë e aksidentit Një aksident automobilistik në kryeqytetin austriak i ka marrë jetën 6 shtetasve të Kosovës (nuk dihet end

No Pic available

ALUIZNI: Legalizimet, ja si mund të përdoren bonot e privatizimit nga qytetarët

Për objektet pa leje në zonat informale për sipërfaqe nga 1-500 m², poseduesit e objektit mund të paguajnë deri 70% të vlerës me bono, për pjesën e sipërfaqes mbi 500 m² nuk aplikohet ky rregull Pagesa me anë të bonove të privatizimit për tokat në të cilat ë

No Pic available

Nafta, çmimet rriten sërish

Brenda 6 javëve të fundit, çmimi i naftës nëpër tregjet botërore ka arritur të shënojë nivelin më të lartë që ka patur ndonjëherë Brenda 6 javëve të fundit, çmimi i naftës nëpër tregjet botërore ka arritur të shënojë nivelin më të lartë që ka patu

No Pic available

Ekzekutohet me plumb në kokë shqiptari

Policia italiane thotë se 27-vjçari që jetonte me dokumente të rregullta në Siena është vrarë rreth orës 02:00 të mëngjesit nga dy persona që janë larguar me fuoristradë. Dyshimet e policisë janë përqendruar te pista e hakmarrjes, pasi vëllai i viktimës ka kryer një krim 10 vjet

Nishani: Do të rrisim pagat e gjyqtarëve

Nishani: Do të rrisim pagat e gjyqtarëve

Pas akuzave të Prokurorisë, ministri i Drejtësisë, Bujar Nishani ka marrë në mbrojtje Gjykatën e Apelit duke vlerësuar maksimalisht punën e saj. "Kam vlerësim maksimal për punën e kësaj gjykate”-tha Nishani TIRANë- Ministri i Drejtësisë, Bujar Nishani tha

KE, 6 orë negociata me Topin, Berishën, Topallin e Ramën

KE, 6 orë negociata me Topin, Berishën, Topallin e Ramën

Delegacioni i lartë do të bëjë të ditur paraditen e sotme rezultatin e diskutimeve të djeshme për zgjidhjen e krizës politike. Kreshnik KUçAJ Delegacioni i zyrtarëve të lartë i Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës do të bëjë të ditur pë

Negociatat në Presidencë, ja  variantet e diskutuara për kutitë

Negociatat në Presidencë, ja variantet e diskutuara për kutitë

Delegacioni i KE-së shtyn axhendën dhe vijon edhe sot negociatat. Pas dy orësh diskutime, nuk arrihet marrëveshja përfundimtare për zgjidhjen e krizës Refuzohet hapja e pjesshme dhe ankimimi në Venecia Kreshnik KUçAJ Delegacioni i lartë i Asamblesë Parla

No Pic available

Strukturat paralele përbëjnë kërcënim për sigurinë e Kosovës

NATO e shqetësuar Komandanti Mark Ficxherald: KFOR-i do të reagojë nëse strukturat bëhen të dhunshme. NATO nuk dha mbështetje për strategjinë e veriut Megjithëse nuk tregoi hapur mbështetjen ndaj strategjisë së Zyrës Ndërkombëtare Civile dhe qeverisë së

No Pic available

Festa që na bashkon

Duke mos e kuptuar se çfarë pavarësie ke shpallur, ajo që i ndodh pavarësisë rregullisht të befason mandej Dy vjet më parë u festua shpallja e pavarësisë, kurse në vitet 2009 e 2010 u festua njëvjetori, përkatësisht dyvjetori i saj. Sot nuk mbahet mend aq Dek

No Pic available

Teksas, avioni përplaset pranë FBI-së

Dyshohet për sulm të qëllimshëm Përpara se të ngrihej, piloti i vuri zjarrin shtëpisë së tij. Sipas autoriteteve, përjashtohet hipoteza e një atentati terrorist Një avion i vogël u përplas dje mbi një ndërtesë në Austin në Teksas, ngjitur me selin�

No Pic available

Paketa e re, ja skema e subvencionimit të teksteve

Altertekst 2010 – 2011 Një risi në paketën informuese “Altertekst 2010-2011” është shpallja për herë të parë e tri teksteve për fëmijët e emigrantëve Marsel LELA TIRANë - Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka publikuar dje paketën e re

No Pic available

Shembet tavani i klasës, dëmtohet mësuesja e letërsisë

Korçë Nxënësit në panik kanë braktisur klasën, duke lëshuar britma të shumta madje edhe lot. Hije skandali mbi tenderin e rikonstruksionit të shkollës Irena Vreto KORçë - Skandalet e tenderëve kthehen në prag tragjedie në juglindje. Shembet tavani

No Pic available

Goditi me thikë 20-vjeçarin për ti grabitur makinën

Durrës Viktimës i janë dëmtuar seriozisht zorrët, por jo organet e tjera vitale. Policia arreston të dyshuarin për ngjarjen dhe sekuestron makinën e vjedhur Aleks Kalemasi Durrës - është arrestuar nga policia i dyshuari kryesor i grabitjes me dhunë të një

No Pic available

Eksploziv makinës së kreut të PS-së lokale

Vlorë Deputeti socialist, Eltar Deda, ka qenë me djalin e tij të vogël, kur ka vënë re në kofanon e makinës dhe poshtë saj dy bidonë plastikë të mbushur me benzinë dhe të lidhur nëpërmjet fitilit me një detonator Joniana Xhaferri Vlorë - Pa kaluar mir

No Pic available

Kriza e financimit vazhdon, bankat rrisin interesat për kreditë me risk

Kriza e kreditit vazhdon që të jetë prezente në vend, ndërsa bankat kanë vazhduar që të rrisin marzhin e përdorur për kreditë me risk të lartë që vazhdojnë të rriten Kriza e kreditit vazhdon që të jetë prezente në vend, duke pasur një impak në rritje për bizn

No Pic available

Grekja rrëmben foshnjën shqiptare

Ngjarja e parë e këtij lloji ka ndodhur në një prej spitaleve më të sigurta të Athinës. 38-vjçarja me profesion ekonomiste kishte dështuar fëmijën 3 muaj më parë dhe nga frika e divorcit rrëmbeu foshnjën shqiptare, duke u gdhirë dita e djeshme Tronditet Athina

Rrëzohet kërkesa, hetimi ndaj gjyqtarit do të vazhdojë

Rrëzohet kërkesa, hetimi ndaj gjyqtarit do të vazhdojë

Dyshimi për korrupsion Altin Abdiu ka rrëzuar kërkesat e kolegut të tij për papërdorshmërinë e kallëzimit penal dhe CD-së ku është regjistruar biseda që implikon gjyqtarin Qani Hasa në një aferë të dyshimtë korruptive TIRANë - Hetimi i nisur rre

Kriza politike, palët  në negociata informale

Kriza politike, palët në negociata informale

Reagimi i ndërkombëtarëve intensifikon negociatat informale mes partive politike. Propozimet e presidentit, pa çështjen e hapjes apo moshapjes së kutive Kreshnik KUçAJ Presioni i faktorit ndërkombëtar për një zgjidhje të shpejtë të krizës politike në ve

Rama: Berisha të dëgjojë kambanat, kriza po bëhet e padurueshme

Rama: Berisha të dëgjojë kambanat, kriza po bëhet e padurueshme

Kreu socialist mbështet deklaratën e OSBE-së për hetimin e plotë të zgjedhjeve. Konfirmon se opozita është në Kuvend, sapo Berisha ta pranojë këtë Kreshnik KUçAJ Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, konfirmoi gatishmërinë e grupit të tij parlamentar p

Soaresh: Zgjedhjet të hetohen thellësisht dhe plotësisht

Soaresh: Zgjedhjet të hetohen thellësisht dhe plotësisht

OSBE Pasi kujtoi raportin paraprak të OSBE-së, mbi përmirësimet në zgjedhje, sipas misionarit Volfgang Grosruk dhe ekipit të tij, Zhoao Soaresh tha se “pretendimet për manipulim që u paraqitën nga opozita duhet të shqyrtohen gjithashtu” Zhoao So

No Pic available

SHBA, Obama nuk meriton të rizgjidhet

Sondazhi shokues Sondazhi i CNN tregon se një në dy amerikanë nuk do që presidenti i tyre të fitojë një mandat të dytë. Ndërkohë, shefi i Shtëpisë së Bardhë ka mbrojtur fort planin e tij financiar kundër krizës Sipas 52 për qind të amerikanëve, pr

Kalendari

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama