Ora News

Artikujt e fundit ne sistemin tone
No Pic available

Rritja e çmimit të ujit, Veliaj: E kam konsultuar, do fillojmë me një kredi 20 mln

Kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj tha në Tonight Ilva Tare tha se është konsultuar me të gjithë aktorët për rritjen e çmimit të ujit.  Veliaj tha se beson se Këshilli Bashkiak do ti japë votën për rritjen e çmimit të ujit, pasi me këtë vendim Tirana do të ketë 24 orë uj

No Pic available

Veliaj: Në Tiranë thonë trajsa është nona! Nuk tërhiqem nga vendimi për ujin

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj i ftuar në studion e Tonight Ilva Tare në Ora News, tha se nuk do të tërhiqet nga rritja e ujit të pijshëm, duke shtuar se rritja e çmimit ka efekt psikologjik tek konsumatorët për ta kursyer atë. Veliaj solli rastin e taksës prej 5 lekësh për

No Pic available

Veliaj flet për raportin e ndotjes në Tiranë: Faktorë makinat

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj i ftuar në studion e Tonight Ilva Tare në Ora News foli edhe për nivelin e ndotjes në Tiranë, duke dhënë edhe disa faktorë se si mund të ulet. Pjesë nga deklaratat: Tare: Një raport i Agjencisë Kombëtare të Mjedisit e nxjerr Tiranën si më

No Pic available

Veliaj: UKT nuk do jepet me koncesion

Kryetari i Bashkisë, Erion Veliaj hodhi poshtë të gjitha zerat se UKT do të jepet me koncesion. Në studion e Tonight Ilva Tare, kryebashkiaku tha se do të vazhdojë të menaxhohet nën logon e UKT. Tare: Meqë jemi tek skemat, ka një frikë ose shqetësim ndër ata që janë kundër rritjes s

No Pic available

Veliaj: Në plan dy unaza të reja. Unaza e madhe hapet në fund të verës

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj i ftuar në studion e Tonight Ilva Tare në Ora News tha se është planifikuar edhe ndërtimi i dy unazave të reja, ndërsa u shpreh se Unaza e Madhe do të hapet në fund të verës.   Pjesë nga deklaratat: Tare: Keni plan për rrugë të reja q

No Pic available

Premtimi për lejet e ndërtimit, Veliaj: Jemi bërë viktima të suksesit tonë

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj i ftuar në studion e Tonight Ilva Tare në Ora News u pyet për premtimin në fushatë se nuk do të jepeshin leje ndërtimi të reja në Tiranë. Pjesë nga deklaratat: Tare: Keni premtuar gjatë fushatës për mos dhënien e lejeve të ndërtimit dhe t

No Pic available

Veliaj: Mbi 30 raste kur punonjës të UKT janë përfshirë në vjedhjen e ujit

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj tha se janë mbi 30 raste ku punonjës të UKT janë përfshirë në skemat e vjedhjes së ujit të pijshëm. Për këto raste tha Veliaj emrat janë dërguar në polici dhe nuk janë më në punë. Tare: Operacionet që ju kryet për lidhjet e paligjshme të u

No Pic available

Veliaj: Me rritjen e çmimit të ujit, për 5 vite 24 orë pa ndërprerje

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj i ftuar në studion e Tonight Ilva Tare në Ora News, sqaroi se pse bashkia e Tiranës po rrit çmimin e ujit të pijshëm në kryeqytet. Veliaj u shpreh se me rritjen e çmimit të ujit, Tirana do të ketë 24 orë ujë pas 5 vitesh. Veliaj tha se Tirana

No Pic available

Veliaj: Ja pse Berisha e dinte se do rritej çmimi i ujit

Kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj shpjegoi se përse ishte ish-kryeministri Berisha i pari që denoncoi rritjen e çmimit të ujit.  Tare: Nga e dinte Berisha që do të rritej çmimi i ujit? Veliaj: Sepse ne kemi filluar diskutimin në këshillin bashkiak dhe sepse Berisha është shumë n

No Pic available

Veto reformës në drejtësi, Presidenti polak refuzon projektligjet e kritikuara

Pas protestave masive të qytetarëve në Poloni, Presidenti Andrej Duda ka përdorur veton për të kthyer mbrapsht në Parlament dy paketa ligjore që janë hartuar për reformimin e sistemit të drejtësisë. Projektligjet kishin marrë kritika të ashpra nga BE-ja e cila paralajmëroi për sanks

No Pic available

Europol: Arrestohen 107 persona për trafikim të njerëzve

Agjencia e zbatimit të ligjit e Bashkimit Evropian, Europol, ka njoftuar sot se 107 vetë janë arrestuar në kuadër të hetimeve të gjëra për trafikim njerëzor dhe shfrytëzim seksual. Në operacionin e udhëhequr nga policia e Austrisë, me përfshirjen e agjencive të zbatimit të ligjit ng

No Pic available

Italia në thatësirë, 10 rajone kërkojnë shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme

Italia është në rrezik thatësire. 2/3 e territorit italian dhe të tokave bujqësore të kultivuar vuajnë nga thatësira për shkak të mungesës së reshjeve përgjatë javëve të fundit me një dëm i përllogaritur prej 2 miliardë euro. Nga veriu në jug të Italisë 10 rajone  j

Mesazhi 100 mijë tonësh për botën i Donald Trump

Mesazhi 100 mijë tonësh për botën i Donald Trump

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump ka marrë pjesë në ceremoninë e anijes së madhe luftarake në stacionin detar Norfolk të Virxhinias. Transportuesi i avionëve u mor zyrtarisht nga Marina e SHBA-ve. Presidenti amerikan falënderoi të gjithë ata që ndihmuan në projektimin dhe

No Pic available

Duterte fjalim të habitshëm: Përdoruesit e drogës i pret ferri!

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, i paralajmëroi ata që përfshiheshin në drogë, që ata përballeshin me “burgun apo ferrin” gjatë një fjalimi shtetëror të habitshëm përpara kombit, në të cilën ai sulmoi kritikët dhe mbështeti dënimin me vdekje si ndëshkim për

No Pic available

Donald Trump hajdut në Torino, kapen dy vëllezërit

Me këto dy maska që kanë të stampuar fytyren e presidentit amerikan Donald Trump, janë kryer dhjetëra grabitje spektakolare në qytetin italian të Torinos. Në 24 Korrik , policia italiane, arriti ti arrestojë dy vëllezerit, mbi të cilet rëndojne akuza për dhjetëra raste vjedhjesh, maki

Tension Indi-Kinë, Pekini: Më lehtë do shkundi një mal se ushtrinë tonë!

Tension Indi-Kinë, Pekini: Më lehtë do shkundi një mal se ushtrinë tonë!

Kina ka paralajmëruar Indinë që të mos kapet pas fantazive me debateve të tensionuara për kufirin, ku përfshihet edhe Butani. Zona përfshin një territor të diskutueshëm të Himalajave, malit më të lartë të botës. Më parë, Kina ka zhvilluar stërvitje të drejtpërdrejta në zonë,

No Pic available

Filmoi aksidentin live në Instagram, i vdes e motra 14-vjeçare

Një adoleshente ka përplasur makinën ndërkohë që ishte live në Instagram dhe motra e saj 14 vjeçare humbi jetën nga aksidenti i tmerrshëm. Obdulia Sanchez, nga Stockton është arrestuar pasi është akuzuar se për veprimin e saj ndërkohë që i jepte makinës në Los Banos, Californi t

No Pic available

Momenti fatal i prezantuesit televiziv pak kohë pas peticionit

Një prezantues televiziv u godit për vdekje nga një pemë e lartë palme, aksident që ndodhi vetëm disa muaj pasi prezantuesi nënshkroi një peticion që pemët të priteshin. Kanchan Nath, 58 vjeç, po ecte midis një vargu dyqanesh teksa ishte kthyer nga një klasë Yoga në Mumbai të Indis

No Pic available

Vrau kushërinjtë, u arratis në kopshtin zoologjik të elefantëve dhe breshkave

Një i arratisur ka kaluar disa muaj duke jetuar në një kopsht zoologjik, ndërsa ka mbijetuar fal bananeve të vjedhura nga elefantët si dhe duke rrëmbyer ushqimin e breshkave Galapagos. Vrasësi i dyfishtë Malcolm Naden u emërua si një nga meshkujt më të kërkuar të Australisë midis vit

No Pic available

Thaçi: Parlamenti i Kosovës mblidhet më 3 gusht

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, vendosi të hënën që mbledhja e parë e parlamentit të Kosovës, i dalë nga zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 11 qershorit, të mbahet më 3 gusht. Vendimi i tij pasoi një mbledhje të ftuar prej tij me subjektet politike që kanë fituar vende në

No Pic available

Dalja nga kriza, Greqia emëton bondin e parë që prej 2014

Greqia do të emetojë të martën një bond me vlerë 4 miliardë euro dhe afat maturimi 5 vjeçar. Kjo do të jetë hera e parë që nga viti 2014, që Greqia do të tentojë të huazojë nga tregjet ndërkombëtare financiare, në kohën që qysh prej fillimit të krizës Greqia është financuar

Vajza 8-vjeçare nga Kosova i shkruan letër Vuçiç. Ja çfarë i kërkon

Vajza 8-vjeçare nga Kosova i shkruan letër Vuçiç. Ja çfarë i kërkon

Një vajzë 8-vjeçare nga Kosova i është drejtuar me një letër Presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiç, ku i kërkon atij që  ta pranojë se ata kanë bërë krime në Kosovë. Alisa Qirezi 8-vjeçare, e cila ka lindur një vit pasi Kosova shpalli pavarësinë i thotë presidentit se

Shkon me pushime, aktores së famshme i grabisin shtëpinë

Shkon me pushime, aktores së famshme i grabisin shtëpinë

Aktorja e famshme Hilary Duff ishte viktimë e një grabitje javën e kaluar. Ndërsa ishte në pushime ne Kanada së bashku me djalin e saj 5-vjeçar, Luca, asaj i grabitën shtëpinë.  29-vjeçares ia janë vjedhur bizhuteri me vlerë qindra mijëra dollarë. Raportohet se alarmi i shtëpis

No Pic available

Edhe Daçiç mbështet idenë për zgjidhje të përhershme me Kosovën

Zgjidhja e përhershme për Kosovën dhe Metohinë është parakusht për avancimin e Serbisë. Kështu ka deklaruar zëvendëskryeministri i Serbisë, njëherësh ministër i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiç. Ai shton se e mbështet tërësisht propozimin e presidentit serb, Aleksandar Vuçiç, p

No Pic available

Ciao rekord klikimesh

Këngëtarja Enca Haxhia ka vetëm 3 ditë që ka publikuar këngën e saj më të fundit Ciao dhe po thyen rekord klikimesh. Deri tani kënga, e shkuar nga vetë 21-vjeçarja, ka arritur mbi 1 milionë klikime dhe padyshim do të jetë një nga hitet e kësaj vere. /Oranews.tv/ Të parët për lajm

No Pic available

Konjufca: Nëse sna jep mandatin, Thaçin e çojmë në Kushtetuese

Presidenti i Kosovës tashmë ka caktuar datën e mbajtjes së seancës konstituive me 3 gusht. Por Lëvizja Vetëvendosje e cila nuk iu përgjigj ftesës së takimit, thotë se detyrë e presidentit është vetëm ta caktojë datën, e jo të bëj lojëra politike, ashtu siç po vazhdon të bëjë.

No Pic available

Hoxhaj: Ndryshimi i politikës serbe ndaj Kosovës të nisë me njohje

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj e ka mirëpritur deklaratën e dhënë sot nga presidenti serb Aleksandar Vuciq, për zgjidhjen e marrëdhënieve në mes të Beogradit dhe Prishtinës, përmes dialogut të brendshëm në Serbi. Hoxhaj ka thënë se nëse një politikë e t

No Pic available

Veliaj sqaron se pse Bashkia po rrit çmimin e ujit në Tiranë

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj i ftuar në studion e Tonight Ilva Tare në Ora News, sqaroi se pse bashkia e Tiranës po rrit çmimin e ujit të pijshëm në kryeqytet. Veliaj tha se Tirana është zgjeruar dhe zona të tilla si Astiri nuk mbulohen me rrjetin e ujësjellësit të Bovill

Ja kush qëndron krah Ilir Metës President

Ja kush qëndron krah Ilir Metës President

Krah Ilir Metës si Presidenti i Republikës do të qëndrojnë fëmijët e tij, ku vajza e madhe Bora do ta shoqërojë kreun e shtetit në të gjitha takimet dhe evenimentet.  Kjo pasi bashkëshortja e tij, Monika Kryemadhi nuk ka pranuar që të heqë dorë nga posti i deputetes, duke refuzu

No Pic available

Ilir Meta Presidenti i 7-të i Shqipërisë së periudhës pas komuniste

Ilir Meta do të jetë presidenti i shtatë i Shqipërisë së periudhës pas komuniste. Pas zgjedhjeve të para shumëpartiake në Shqipëri të zhvilluara më 31 mars 1991, parlamenti i ri pluralist i dominuar nga deputetët e PPSH-së, më 30 prill 1991 Ramiz Alinë, President të Republikës. Pa

Kalendari