Panorama

Artikujt e fundit ne sistemin tone
Zana Çela hyn në TKOB, artistët e presin me duartrokitje

Zana Çela hyn në TKOB, artistët e presin me duartrokitje

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, prezantoi dje drejtoreshën e re të Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit, Zana Çela. Për nga zhurma që u zhvillua para dhe pas shpalljes së emrit fitues, zërave kundër, protestave në rrjetet sociale, që numëronin dështimet dhe gjithë të "zez

Grabitja në Rinas, Apeli: Burg katër të arrestuarve

Grabitja në Rinas, Apeli: Burg katër të arrestuarve

Gjykata e Apelit për Krimet e Rënda la dje në burg të arrestuarit pas grabitjes së 1 milion eurove në Rinas. Makina e grabitesve ne Rinas Togat e zeza lanë të pandryshuara masat shtrënguese për personat e arrestuar për "shpërdorim të detyrës", me pasojë grabitjen e 1 milion eurove n

Pronarët, hapen aplikimet për fondin 3.5 milionë USD

Pronarët, hapen aplikimet për fondin 3.5 milionë USD

Janë rreth 460 familje që do të marrin kompensimin për tokën që u është zënë nga ndërtimet pa leje. Agjencia e Trajtimit të Pronave ka hapur dje aplikimet për fondin 3.5 milionë dollarë, vënë në dispozicion nga Agjencia e Legalizimeve. Familjet që kanë emrin në listë kanë t

Të përndjekurit, kategoritë që do marrin 7 milionë USD

Të përndjekurit, kategoritë që do marrin 7 milionë USD

Pavarësisht ritmit të pagesave, dhjetori do të shënojë zerimin e fondit vjetor, që është vënë në dispozicion për dëmshpërblimin e ish-të përndjekurve. Zv.ministrja e Financave, Irena Beqiraj, konfirmon se brenda këtij viti do të bëhet e mundur shpërndarja e pjesës së mbetur ng

VIDEO/ Vlonjatët kundër parkimit me pagesë, heqin bllokueset e gomave nga makinat

VIDEO/ Vlonjatët kundër parkimit me pagesë, heqin bllokueset e gomave nga makinat

Qytetarët vlonjatë kanë dalë sot në ditën e tyre të dytë të mosbindjes civile kundeë parkimeve me pagesë ndaj një kompanie private. Ata kanë hequr nga automjetet në rrugë bllokueset e gomave vendosur nga Bashkia. "keto janë trofete tona nuk do ti leme me ti marrin. revoltë qyteta

Digjet një banesë nga zjarri në Orosh, rrezikohen 3 fshatra

Digjet një banesë nga zjarri në Orosh, rrezikohen 3 fshatra

UPDATE/ Edhe pse zjarri në malet e Oroshit është neutralizuar, një banesë thuajse është djegur, ndërsa 3 fshatra rrezikohen ende. Mësohet se flakët më intensive janë vetëm në zonat malore, ndërsa forcat e zjarrfikëses dhe ato të ushtrisë janë në gatishmëri për shuarjen e zjarr

Ministria e Arsimit hap sërish aplikimet për universitet. Ja datat

Ministria e Arsimit hap sërish aplikimet për universitet. Ja datat

Ministria e Arsimit hap sërish garën për të aplikuar në universitete. Të gjithë maturantët që kanë shlyer detyrimet me provimet e maturës, e që nuk janë regjistruar për kuotat e pranimeve të raundit të parë, mund të hyjnë në sistemin e online të maturës për të qenë pjesë e

Veliaj: Shkolla e re Hoxha Tahsin, gati shtatorin e vitit 2017

Veliaj: Shkolla e re Hoxha Tahsin, gati shtatorin e vitit 2017

Mbajtja e premtimit për ndërtimin e 20 shkollave fillon me shkollën 9 vjeçare "Hoxha Tahsin", të cilën Bashkia e Tiranës po e rindërton, duke e çuar kapacitetin e saj në një mijë nxënës. Punimet janë në fazën e hedhjes së themeleve dhe ato u ndoqën nga afër nga kryetari i Bashki

Urdhri i ri, ja kur lejohet lëvizja e kafshëve nga ferma në thertore

Urdhri i ri, ja kur lejohet lëvizja e kafshëve nga ferma në thertore

Ministria e Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujërave ka njoftuar sot se lejon lëvizjen e kafshëve të gjalla të llojit gjedh nga fermat vetëm në drejtim të thertoreve brenda qarkut të origjinës. Me Urdhër Ministri nr. 448 datë 29.08.2016 "Për disa ndryshime në urdhr

Kënd lojërash te Komuna e Parisit, Veliaj: Punojmë për gjeneratën tjetër

Kënd lojërash te Komuna e Parisit, Veliaj: Punojmë për gjeneratën tjetër

Një tjetër kënd lojërash i shtohet Tiranës. Bashkia ka nisur zbatimin e projektit për ndërtimin e një këndi lojërash për fëmijë në "Komunën e Parisit", i cili do të shërbejë edhe si një shesh pushimi për të moshuarit dhe banorët e zonës. Në fjalën e tij gjatë nisjes së p

Inaugurohet Beni ecën vetë, Veliaj: Investimi për fëmijët, garancia e të nesërmes

Inaugurohet Beni ecën vetë, Veliaj: Investimi për fëmijët, garancia e të nesërmes

Një tjetër kopësht në kryeqytet ofron standardet më të mira për fëmijet, falë ndërhyrjes së bërë nga Bashkia e Tiranës. Kopshti "Beni ecën vetë" në njësinë nr. 1 është kthyer në një hapësirë cilësore për fëmijët, duke ofruar ambiente të brendshme tërësisht të rikon

Unë jam i gjatë, po kravatat janë normale. Dhurata e Ramës për punonjësin e ministrisë

Unë jam i gjatë, po kravatat janë normale. Dhurata e Ramës për punonjësin e ministrisë

Pas 33 vitesh, në të njëjtën zyrë të katit të parë ku filloi punën si Redaktor i Gazetës Mësuesi, dita e fundit në detyrë e Ilir Kaninit u shoqërua me një surprizë për të, ardhjen e beftë të Kryeministrit Edi Rama. Dalja në pension e Ilirit ishte qëllimi i vizitës së palajm

Projekti/ Lamtumirë palma, nis zgjerimi i autostradës Tiranë-Durrës

Projekti/ Lamtumirë palma, nis zgjerimi i autostradës Tiranë-Durrës

Qeveria ka gati projektin për zgjerimin e autostradës Tiranë - Durrës me 3 korsi, ku parashikohet shtim i trafikut të makinave dhe lejim i shpejtësisë deri në 140 km/orë. Zgjerimi i rrugës ishte planifikuar nga qeveria që në zbatimin e projektit për gjelbërimin në Tiranë-Durrës, s

FOTOT/ Kryebashkiaku Veliaj u vë kufirin te thana kryeqytetasve

FOTOT/ Kryebashkiaku Veliaj u vë kufirin te thana kryeqytetasve

Kreu i Bashkisë Erion Veliaj u ka vënë 'kufrin te thana' banorëve të Tiranës. Së paku kështu shprehet ai në një postim të bërë në profilin e tij në Facebook, ilustruar edhe me disa foto. Bëhet fjalë për vijëzimin e hapësirave në trotuare që janë të dedikuara vetëm për kali

Shkollat e reja, Veliaj: Fund mësimit me dy turne

Shkollat e reja, Veliaj: Fund mësimit me dy turne

Bashkia e Tiranës nisi ndërtimin e shkollës së re në zonën e Kombinatit. Shkolla 9-vjeçare, "Betim Muço" është godina e dytë që nis të ndërtohet në kuadër të projektit për ndërtimin e 20 shkollave në kryeqytet, të cilat do të zgjidhin përfundimisht problemin e mësimit me dy

Pronarët, vetëm një ditë në javë për dokumentet në ATP

Pronarët, vetëm një ditë në javë për dokumentet në ATP

Vetëm një ditë në javë do të kenë mundësi pronarët të paraqiten në Agjencinë e Pronave për të bërë plotësimin e dosjes. Një urdhër i firmosur nga drejtoresha e këtij institucioni, Sonila Qato, përcakton që pritja e trashëgimtarëve apo përfaqësuesve me prokurë të bëhet v

Sikur tërmeti të bjerë, e dini sa rrezikohet Shqipëria?

Sikur tërmeti të bjerë, e dini sa rrezikohet Shqipëria?

Të dhënat historike tregojnë se tërmetet kanë shkatërruar krejtësisht disa herë Durrësin, teksa lëkundjet sizmike renditen të parat për katastrofat që mund t'i krijojnë vendit fatkeqësitë e tjera natyrore. Shqipëria renditet e 43-ta në botë për rrezikun nga tërmetet, ndërsa l

Veliaj: Përfundojmë 4 kopshtet e mbetura, standardet si në qendër

Veliaj: Përfundojmë 4 kopshtet e mbetura, standardet si në qendër

Fëmijë që edukohen në kushte të njëjta e më të njëjtat standarde si në qendër edhe në periferi. Ky është synimi i Bashkisë së Tiranës, e cila nëpërmjet nismës "Adopto një kopsht" ka mundur të rikonstruktojë tërësisht edhe kopshtin nr. 38 në Kombinat. Kryebashkiaku Erion V

Rikonstruksioni i TKOBAP, një miliard lekë në lojë

Rikonstruksioni i TKOBAP, një miliard lekë në lojë

Rreth 1 miliard lekë është fondi limit që Ministria e Kulturës ka vënë në dispozicion për rikonstruksionin e godinës së Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit. Pamje e ambienteve të brendshme të TKOBAP Pas njoftimit të lajmit për rikonstruksionin e ndërtesës së ish-Pallatit të

Kadare me Palata snova në Serbi: Alegori për regjimin e Enverit

Kadare me Palata snova në Serbi: Alegori për regjimin e Enverit

"Pallati i ëndrrave", vepra më e guximshme e shkruar nga Ismail Kadare gjatë viteve të diktaturës, është përkthyer në gjuhën serbe. I përkthyer nga Shkëlzen Maliqi dhe i botuar nga "Samizdat B92", ky roman alegorik, që rrëfen makthin që përjetohej brenda një shteti diktatorial, i p

Një jetë me ty hap festivalin e teatrit ballkanik në Tiranë

Një jetë me ty hap festivalin e teatrit ballkanik në Tiranë

Teatër, muzikë, kuzhinë tradicionale dhe një shpirt i përbashkët që bashkon vendet e Ballkanit, në të njëjtën "sofër". Teatri "Kame", në bashkëpunim me Teatrin Kombëtar organizojnë "Balkan Teatër Tirana Fest", që do të mbahet në teatrin "Kame" në Ibë prej ditës së sotshme de

U nda nga jeta Naile Hoxha, bilbili i këngës shkodrane. Sot homazhet

U nda nga jeta Naile Hoxha, bilbili i këngës shkodrane. Sot homazhet

Ajo iku nga kjo jetë me merakun se nuk do të kishte më kush ta zëvendësonte. E vlerësonte lirinë që kishin sot artistët, por jo mënyrat që përdornin këngëtaret për t'u bërë të famshme. Luçije Miloti, Xhevdet Hafizi, Ibrahim Tukiçi, Bik Ndoja e të tjerë, ikën para saj dhe ask

Shtëpia e Gjetheve, dëgjesë publike për të shkuarën komuniste

Shtëpia e Gjetheve, dëgjesë publike për të shkuarën komuniste

Përballja me të shkuarën komuniste, me institucionet e tmerrit dhe dosjet, do të jenë tema të një dëgjese, që do të zhvillohet sot në Bibliotekën Kombëtare, marrë shkas nga "Shtëpia e Gjetheve", ish-qendra e përgjimeve të Sigurimit të Shtetit. Pas përfundimit të fazës së parë

Shpëtim Saraçi, bashkëpunim me Rita Orën për koncertin e Vatikanit

Shpëtim Saraçi, bashkëpunim me Rita Orën për koncertin e Vatikanit

Rita Ora do të këndojë një këngë të orkestruar nga Shpëtim Saraçi, në Vatikan. "Ky, ky është Krishti Mbret/ që barinjtë e ruajnë dhe engjëjt i këndojnë/shpejtoni, shpejtoni t'i çoni lavdi/ foshnjës, birit të Marisë!". Një nga himnet më të bukura të Krishtlindjes do të k

Rrëfehet Bashkim Shehu: Pse e dogja librin e Visar Zhitit

Rrëfehet Bashkim Shehu: Pse e dogja librin e Visar Zhitit

Dikur atë e ndaluan të botohej, e dogjën, apo ai u ringjall sërish nga hiri i vet. Të kujton historinë e Feniksit, por të shumëfishuar. Nuk është vetëm një libër që "ringjallet", por shumë më shumë. Është kujtimi i njeriut të dashur, dashuria për të cilin e tejkalon kufirin me

Kalendari