ABC News

Artikujt e fundit ne sistemin tone
No Pic available

Sulme kamikaze ne Kajro

Në Kajro është shpallur gjendja e jashtezakonshme pas dy shpërthimeve që kanë pasur si objektiv forcat e sigurisë në vend. Shpërthimi i parë ka ndodhur në qendër, shumë i fuqishëm dhe ka shkaktuar 5 viktima, si dhe me dhjetër

Vazhdojne protestat ne Kiev manifestuesit marrin nen kontroll Ministrine e Agrokultures

Vazhdojne protestat ne Kiev manifestuesit marrin nen kontroll Ministrine e Agrokultures

Manifestuesit kundër qeverisë në Kiev kanë marrë nën kontroll ndërtesën e ministrisë së Agrokulturës, që ndodhet rreth 100 metra larg sheshit “Pavarësia” që është kthyer në simbol të manifestimeve p

No Pic available

Situata ne Siri dhe pushteti i Assad

E ardhmja e Bashar Al Assad mbetet ende në diskutim në negociatat në distancë në Gjenevë, mes opozitës siriane dhe përfaqësuesve të regjimit. Pas ballafaqimit të parë dhe bisedimeve të ndara të Lakdar Brahimit me regjimin dhe opoz

No Pic available

Meta Vrasja e protestuesve me 21 janar akt kriminal i papranueshem

Gjate emisionit ne “Opinion”, Ilir Meta tha se ka ndryshuar dhe përmirësuar sjelljen e tij politike, dhe se posti i kryetarit të Kuvendit po e bën që të jetë gjithnjë e më reflektues. Meta ka moderuar dhe qëndrimin për protestuesit e

Vazhdojne hetimet per mbytjen e Costa Concordia

Vazhdojne hetimet per mbytjen e Costa Concordia

Hetuesit janë sërish në bordin e Kosta Konkordias. Rreth 40 persona kanë nisur të zbatojnë vendimin e gjykatës e cila ka urdhëruar mbledhjen e provave të reja në tragetin e mbytur në brigjet e Italisë. Një kërkesë kjo dhe e p

No Pic available

70-vjetori i Konferences se Bujanit

Në 70 vjetorin e Konferencës së Bujanit, kryetari i Kuvendit Ilir Meta, ka deklaruar rëndësinë e saj edhe sot, kur Shqipëria dhe Kosova synojnë integrimin në Bashkimin Europian. Kryeparlamentari tha se realiteti është krejt tjetër. Gjat&eu

No Pic available

Presidenti Nishani per sistemin e drejtesise

Sistemi i drejtësisë shqiptare ka nevojë të reformohet. Apeli vjen nga Presideni i Republikës, i cili thotë se ndryshimet duhet të garantojnë transparencën e sistemit dhe jo të shkohet kundër saj. Pavarësisht nevojës për reformin

No Pic available

Zjarr ne nje azil pleqsh ne Kanada

Një zjarr i fuqishëm ka shkrumbuar një natë më parë një azil pleqsh në Kuebek, rajonin frankofon kanadez. Në ndërtesë jetonin rreth 60 persona, 20 prej të cilëve janë shtruar në spital ku po marrin mjekimet e para për dj

Konsultime per Radiken edhe ne muajt ne vijim

Konsultime per Radiken edhe ne muajt ne vijim

Drejtoresha e Zyrës së Bankës Botërore në Maqedoni, Tatiana Proskuryakova bën të ditura detaje teknike rreth projektit energjetik në Fushën e Lukovës, qe parashikon devijimin e lumit Radika. Zyrtarja e larte thote se Banka Botërore, do të

No Pic available

Serveri i tatimeve Basha Do ti shkojme deri ne fund zbardhjes se krimit te dyshes Rama-Meta

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha deklaroi se PD do të zbulojë atë që e cilësoi operacion kriminal të dyshes Rama-Meta me serverin e tatimeve. Duke folur me demokratët e Kurbinit, Basha tha se do të kërkohet rikthimi i parimit të konse

SHBA nese Snowden pranon fajin i ofrohet lehtesi

SHBA nese Snowden pranon fajin i ofrohet lehtesi

Prokurori i Përgjithshëm i SHBA Eric Holder thotë, se eshte I hapur, për një marrëveshje me Edëard Snoëden, per ti ofruar kushte lehtësuese, në shkëmbim të pranimit të fajësisë. Keto komente Holder i bëri gjatë nj&e

No Pic available

Meta mbron Spartak Brahon per videon ne tatime

Pas publikimit të pamjeve filmike te drejtorise se pergjithshme te tatimeve vazhdon debati mediatik. Kryetari i Kuvendit njeherazi edhe kryetari i LSI-së Ilir Meta gjatë intervistës në emisionin “OPINION”, mbajti të njejtin qëndrim, si deputeti Ii parti

No Pic available

Trupa e Armikut te Popullit

Premiera “Armiku i Popullit” e Ibsenit bashkon artistët shqiptarë të Shkupit, Prishtinës dhe Sarajevës nën regjinë e Dino Mustafiç. Është një homazh për karrierën 40-vjn 40-vjeçare të Bajrush Mjakut që i

Bisedime te veshtira per paqen siriane

Bisedime te veshtira per paqen siriane

Opozita dhe qeveria siriane do te ulen ne nje tryeze te perbashket diten e shtune ne Gjeneve, ne kuader te konferences disa ditore te paqes per Sirine. I derguari i OKB-se Lakhdar Brahimi, i angazhuar ne bisedime te ndara me te dyja palet, tha, se te pakten ata u binden se ky eshte nje hap ne te mir

Ministri i jashtem grek se shpejti ne Tirane

Ministri i jashtem grek se shpejti ne Tirane

Ministri i jashtem grek,Evangelos Venizelos ka paralajmeruar, se ne cilesine e kryediplomatit te vendit, qe mban presidencen e BE-se,do te zhvilloje nje vizite ne Tirane.Në një konferencë për shtyp të zhvilluar të premten në Athinë, Venizelos i është

No Pic available

Dhermi rinis aksioni i INUK prishen 6 objekte mes tyre nje hotel 3-katesh

Inspektoriati Ndërtimor Urbanistik Kombëtar është rikthyer në Dhermi pas dita ditësh ndërprerje te punes. Ne aksionin e se premtes, jane shembur 6 objekte mes te cileve, nje hotel 3 katesh. Radhën ne listë për t’u shembur e kishte ky hotel tr

No Pic available

Ukraine bisedimet Janukovic-opozite pa rezultat

Protestuesit ne kryeqytetin Kiev te Ukraines kane ngritur barrikada te reja pas bisedimeve pa rezultat mes opozites dhe presidentit Viktor Janukovic. Protestuesit anti-qeveritare mesohet se kane bllokuar edhe disa nga ndertesat e administrates rajonale si dhe po mbajnë të rrethuara disa z

Rama kerkon njohjen e Kosoves nga Sllovakia Fico Nuk kemi arsye

Rama kerkon njohjen e Kosoves nga Sllovakia Fico Nuk kemi arsye

Kryeministri Edi Rama priti kryeministrin e Sllovakisë Robert Fico, i pari kryeministër sllovak që viziton Shqipërinë. Në konferencën e përbshkët për shtyp Rama e quajti Sllovakinë shembull nga e cila mund të mësojë jo vetëm

No Pic available

Korce prezantohet projekti per mbrojtjen e Tumes se Kamenices

Lufte kunder trafikimit. Duke iu referuar vjedhjeve dhe shkaterrimit nder vite te pasurise kulturore ministrja e Kultures Kumbaro ka apeluar nga Korca për të mbojtur trashëgiminë kulturore. Gjatë prezantimit të projektit per mbrojtjen e Tumes se Kamenices Kumbaro tha

No Pic available

Presidenti Nishani pritje per Vitin e Ri Henor Kinez

Festat kremtohen mes miqsh E me rastin e vitit të ri kinez Presidenti I Republikës së Shqipërisë Bujar Nishani priti të premten pasditë përfaqësues të trupit diploatik kinez në Shqipëri. “Dy vendet tona, ndonëse me dimensione gje

Merkato e Futbollit

Merkato e Futbollit

Pritet vetëm zyrtarizimi, por Majkëll Esien është lojtari më I ri I Milanit. Klubi italian ka arritur marrëveshjen me Çelsin si dhe ka marrë përgjigje pozitive nga trajneri Zhoze Murinjo që ka lënë të lirë mesfushorin ganez. Esi

No Pic available

Asambleja Zgjedhore e FSHF-se 28 shkurt

Komiteti Ekzekutiv i Federatës Shqiptare të Futbollit ka përcaktuar datën e Asamblesë së Ardheshme Zgjedhore të institucionit më të lartë të futbollit në vend. Ajo do të zhvillohet në datën 28 shkurt në Tiranë dhe d

No Pic available

Lezhe banesat dhe tokat bujqesore mbulohen nga uji

Ndërhyrja e parë në ndihmë të banorëve të përmbytur në Lezhë është bërë nga Bordi i Kullimit.  Fadromat po punojnë për shmangien e bollokimit të rrjedhes dhe për të mbrojtur argjinaturën e lumit

No Pic available

Nderron jete biznesmeni Xhemal ela makina e te cilit shpertheu dje me tritol ne Durres

Ndërron jetë biznesmeni i ndërtimit Xhemal Çela, makina e të cilit shpërtheu dje me tritol në Durrës. Xhemal Çela ishte duke udhëtuar nga Plepat për në Durrës, kur automjeti i tij shpërtheu si pasojë e vendosjes së t

No Pic available

INUK rinis aksionin ne Dhermi

Inspektoriati Ndërtimor urbanistik Kombëtar është rikthyer në Dhermi pas dita ditësh ndërprerje. Aksioni ka nisur me  ndërhyrjen në një objekt tre katësh i cili ka shërbyer gjatë viteve të kaluaara si hotel. 2 mjete të r

No Pic available

Kukesi po kalon nje mot gati pranveror

Në verilindje po mban një mot i pazakontë për sezonin. Mesi i dimrit e ka gjetur kete zone me temperatura relativisht të larta që kalojnë 15 gradëë dhe pa reshje dëbore. Për banorët kjo do të ketë pasojë për bujqësi

No Pic available

Rama Pakete te re ligjore masa te reja lidhur me sigurine rrugore ne vend

Kryeministri Edi Rama paralajmeron nje nderhyrje te shpejte per te permiresuar sigurine rrugore. Ne nje konference te posaçme per kete problem kreu i qeverise tha se tashme eshte gati per tu vene ne zbatim nje pakete nderhyrjeje me 60 masa te vecanta. “Siguria rrugore në vend l&e

Grabitet me arme dhe me maska kazinoja ne Shkoder

Grabitet me arme dhe me maska kazinoja ne Shkoder

Në orën 4 të mëngjesit të së premtes një person i maskuar  dhe i armatosur është futur ne një kazino në qendër të Shkodrës dhe nën kërcënimin e armës ka grabitur  400.000 lekë. Brenda kazinos ish

No Pic available

Shperthen bombula me oksigjen

Shpërthen bombula me oksigjen në një dyqan në rrugën e “Barikadave”. Nuk ka pasur viktima, por shitësi Sadik Loku ka mbetur i plagosur. Shitësi ka pësuar dëmtime të mëdha në shpinë. Në momentin e shpërthimit po mb

No Pic available

Fredo Berberi do te niset per kurim ne Greqi shkaqet e atentatit mbeten mister

Fredo Berberi, kryetari i Komunës QEndër që mbeti i plagosur nga shpërthimi i eksplozivit C4 të vendosur poshtë makinës së tij, do të dërgohet për mjekim më të specializuar drejt Janinës së Greqisë. Mesditën e s&eum

Kalendari

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama