Tema

Artikujt e fundit ne sistemin tone
Si do të dënohen pushtetarët e korruptuar. Hetimi i SHBA ka filluar, skanë shpëtim. Do dorëzojnë dhe gjënë e vjedhur

Si do të dënohen pushtetarët e korruptuar. Hetimi i SHBA ka filluar, skanë shpëtim. Do dorëzojnë dhe gjënë e vjedhur

Nga Spartak Ngjela Kot lodheni me tirada të gjata që nuk thonë asgjë për zhvillimin e këtij vendi. Kot lodheni me zgjedhje të reja e me pushtete kryeministrorë fytyrash të njëjta dhe idesh të shterpëzuara nga mungesa e konceptit. Kot lodheni së treguari përralla. Të gjithë të ko

Tre maskarenjtë e Shqipërisë

Tre maskarenjtë e Shqipërisë

Nga Artan Fuga I duan komisionet në qendrat e votimit sepse duan të manipulojnë votat? Po, sigurisht! Por, kaq është shumë pak. Cfarë tregon sociologjia e këtyre komisioneve shumë më tepër sesa kaq? Aty përqendrohet pabesia e forcave politike karshi njera tjetrës. Pabesia përmbi b

Sulltanati Erdoan

Sulltanati Erdoan

Nga Enver Robelli Rexhep Taip Erdoani është nisur për në Madagaskar. Në kuadër të një vizite disaditore në Afrikë kryetari i Turqisë do të qëndrojë edhe në Tanzani dhe Mozambik. Në Ankara ai sapo ka arritur një sukses në betejën e tij për ti siguruar vetes sa më shumë pusht

Shekulli amerikan  më 20 janar 2017 mbase mori fund përgjithmonë. Gjermania smund ta zëvendësojë SHBA

Shekulli amerikan më 20 janar 2017 mbase mori fund përgjithmonë. Gjermania smund ta zëvendësojë SHBA

Një fjalim inaugurues aq dëshpërues të një presidenti amerikan bota nuk e ka përjetuar kurrë. Shekulli amerikan  më 20 janar 2017 mbase mori fund përgjithmonë, thotë historiani gjerman Heinrich August Winkler. Heinrich August Winkler është njëri prej historianëve më të rën

Prokuroria sekuestron dokumentacionin e AMA-s, për dhënien e licensave kombëtare

Prokuroria sekuestron dokumentacionin e AMA-s, për dhënien e licensave kombëtare

  Prokuroria e Tirans nisi te premten hetimin ndaj Autoritetit te Medias Audiovizive dhe sekuestroi dokumentacionin e mbledhjeve te fundit ne lidhje me dhnien e licencave kombtare private te transmetimeve dixhitale. Prokuroret ishin ne ambientet e AMA dhe sekuestruan dokumentacionin e mbled

Sarandë, vetëdigjet me benzinë një person

Sarandë, vetëdigjet me benzinë një person

Një person i ka dhënë fund jetës së tij duke u vetëdjegur në Sarandë. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 17:43, në lagjen nr.4 Sarandë, poshtë rrugës “Mitat Hoxha”, ku i ka vënë flakën vetes me lëndë djegëse të dyshuar “benzinë” dhe për shkak të djegieve

Tragjedia te Fresku, 30-vjeçarja që u dogj ishte shtatzënë

Tragjedia te Fresku, 30-vjeçarja që u dogj ishte shtatzënë

30-vjeçaria Drilona Duriçi që humbi jetën nga flakët e bllokuar në ashensor, priste një fëmijë. Burime nga  Mjekësia Ligjore mësohet të ketë thënë për Report Tv, se viktima ishte në muajin e gjashtë të shtatzanisë. Vdekja e tmerrshme e nënës së një 5 vjeçari, ndodhi

Çmenduria greke: Bënë shqiponjën me duar, 7 ushtarë grekë me origjinë shqiptare rrezikojnë dënimin

Çmenduria greke: Bënë shqiponjën me duar, 7 ushtarë grekë me origjinë shqiptare rrezikojnë dënimin

Në Greqi janë tërbuar me gjestin e shqiponjës, së bërë nga disa ushtarë grekë me origjinë shqiptare. Ngjarja ka ndodhur në një repart elitar të këmbësorisë së ushtrisë greke në Mesologji të Greqisë, ku 7 ushtarët e ushtrisë greke, por me origjinë shqiptare, janë fotograf

FAKSIMILE/ Si i nxorri Nuel Kalaja jashtë Shqipërisë, paratë. Për 4 prej makinave ska informacion (Nishani e pajisi me pasaportë)

FAKSIMILE/ Si i nxorri Nuel Kalaja jashtë Shqipërisë, paratë. Për 4 prej makinave ska informacion (Nishani e pajisi me pasaportë)

Sekseri Nuel Kalaj ka kryer lëvizje të shumta gjatë periudhës që negociohej mes CEZ dhe qeverisë shqiptare për privatizimin e OSHE. Gjatë këtyre hyrje-daljeve në Shqipëri, ai ka transportuar me makinë shumën prej 7 milionë euro që mori nga CEZ. Disa prej automjeteve më të cilat

VIDEO/ Rrëfimi i një babai të dëshpëruar: I solla në Londër me skaf, punova 19 vjet si qen, por familja më hodhi rrugëve

VIDEO/ Rrëfimi i një babai të dëshpëruar: I solla në Londër me skaf, punova 19 vjet si qen, por familja më hodhi rrugëve

I solla në Londër për më mirë, punova 19 vite si qen për famijen, ata tani më hodhën rrugave, ju lutem, mos më lini kështu. Kjo është thirrja dëshpëruese e një shqiptari, i cili thotë se quhet Vokërr dhe është baba i dy fëmijëve tashmë të rritur, Sara dhe Luis. Në videon

Gjyqtarët me grip, shtyhet gjyqi për deputetin Armando Prenga

Gjyqtarët me grip, shtyhet gjyqi për deputetin Armando Prenga

Epidemia e gripit ka prekur dhe gjykatën, duke sjellë dhe shtyrjen e seancave gjyqësore në shumë raste. Është shtyrë edhe sot seanca gjyqësore e deputetit të PS Armando Prenga dhe shkak për këtë është bërë mungesa e gjyqtares së çështjes Evelina Qirjako e cila ka paraqitur nj

VIDEO/ Vlorë: I vjedhin portofolin studentes, Shqiponjat ndërhyjnë në urban

VIDEO/ Vlorë: I vjedhin portofolin studentes, Shqiponjat ndërhyjnë në urban

Një qytetareje i kanë grabitur protofolin gjatë kohës që po udhëtonte me urbanin e qytetit në Vlorë. Ajo ka hapur çantën për të bërë pagesën e biletës dhe ka vënë re mungesën e kuletës. Në ato momente, shtetësia ka lajmëruar policinë e qytetit për ti ardhur në ndihmë.

FOTOT/ Nuk përmbahen në Durrës, seks në mes të rrugës (18+)

FOTOT/ Nuk përmbahen në Durrës, seks në mes të rrugës (18+)

Këto foto janë shkrepur në zonën e njohur si Ura e Dajlanit në Durrës. Një çift ka nisur të kryejë marrëdhënie seksuale brenda makinës, pa u shqetësuar për kalimtarët. Shumë kalimtarë mes tyre edhe fëmijë, janë mbledhur për të soditur dhe kanë shkrepur këto foto.

VIDEO/ Sherr me thika në Durrës, plagoset adoleshenti

VIDEO/ Sherr me thika në Durrës, plagoset adoleshenti

Dy nxënës janë përleshur  pranë shkollës 9-vjeçare Bedrie Bebeziqi në Durrës. Konflikti ka degjeneruar në përdorimin e  thikës ku njëri nga adoleshentët ka plagosur në shpatull bashkëmoshatarin e tij. Nxënësi u transportua me urgjencë në spitalin Rajonal të Durrësit ku po

Basha kërkon të bëjë ironi me këshillën e Ramës: Ngadalë me zgjedhjetse do të merret fryma!

Basha kërkon të bëjë ironi me këshillën e Ramës: Ngadalë me zgjedhjetse do të merret fryma!

Duke folur me bindje për fitoren e së majtës në zgjedhjet e përgjithshme parlamentare te 18 qershorit, kryeministri Edi Rama i dha edhe një këshillë opozitës që të heq dorë nga alibitë (sic ai sheh votimin elektroni) dhe të kthehet në realitet. Kjo sipas Ramës, do ti bënte më m

Libra e Blushit akuzon Bashën: Na vodhën idenë!

Libra e Blushit akuzon Bashën: Na vodhën idenë!

Partia e Ben Blushit, Libra akuzon Lulzim Bashën se i ka vjedhur idenë e votimit online. Partia Demokratike publikoi dje kopjen më të fundit që ajo po i bën gjithmonë e më shpesh   LIBRA-s.  PD  na ofroi si një mënyrë të sajën origjinale pikërisht atë proces që LIBRA,  ka of

Mediu thotë se ishte ftuar nga Republikanët: Nuk paguam asnjë qindarkë! Por

Mediu thotë se ishte ftuar nga Republikanët: Nuk paguam asnjë qindarkë! Por

Fatmir Mediu ka reaguar në FB lidhur me vizitën e tij në SHBA ku ishte i pranishëm në inaugurimin e Trump si president. Deputeti thotë se ka qenë i ftuar nga Republikant. Ai madje thotë se nuk ka paguar asnjë qindarkë gjatë udhëtimit të tij. Por Mediu pavarësisht se kërkon të bë

Strasburgu që mund të rihapë 21 janarin, drejtësia shpresoj të arrijë te Berisha e Basha (dhe një moment fashizmi në gjyq me Ndrea Prendin)

Strasburgu që mund të rihapë 21 janarin, drejtësia shpresoj të arrijë te Berisha e Basha (dhe një moment fashizmi në gjyq me Ndrea Prendin)

Ish-avokati i familjarëve të viktimave të 21 janarit, Andi Kananaj, shprehet besimplotë se Gjykata e Strasburgut ka të gjitha faktet e nevojshme për të rihapur dosjen duke ia kthyer sërish gjykatave shqiptare. Në një intervistë për DITA, Kananaj përshkruan seancat e zhvilluara në G

Basha ka degët kryesore në Shqipëri pa kryetar, PD zgjedh kreun e saj në Londër

Basha ka degët kryesore në Shqipëri pa kryetar, PD zgjedh kreun e saj në Londër

Lulzim Basha nuk rresht së çudituri qytetarët shqiptarë por dhe politikën shqiptare. Ndërkohë që Shqipëria ndodhet në më pak se pesë muaj para 18 qershorit, ditës së zgjedhjeve të përgjithshme parlamentare, PD i ka të gjitha degët kryesore të rretheve pa kryetar të PD. Madje

Kandidatët për deputetë, zbardhet udhëzimi i Bashës: Si do përzgjidhen emrat

Kandidatët për deputetë, zbardhet udhëzimi i Bashës: Si do përzgjidhen emrat

Kryetari i opozitës, Lulzim Basha, përmes një udhëzimi u ka kërkuar kryetarëve të degëve dhe anëtarësisë së PD-së të konsultohen me përfaqësues të botës akademike dhe përfaqësues të ish-të përndjekurve për propozimin e kandidaturave për deputetë. Krahas betejës politik

Aleatët e PD sulmojnë ashpër OSBE: E papërgjegjshme, zgjedhjet janë puna jonë

Aleatët e PD sulmojnë ashpër OSBE: E papërgjegjshme, zgjedhjet janë puna jonë

Aleatët e Partisë Demokratike në opozitë janë treguar tejet të ashpër me OSBE përsa i përket votimit elektronik. Kreu i PDK­-së, Nard Ndoka, e sheh absurd dhe të papranueshëm qëndrimin e mbajtur nga ambasadori i OSBE-së në lidhje me votimin elektronik në Shqipëri. Ndoka, i cili

A do e heqë Basha, sekretarin e partisë, shokun Sali?

A do e heqë Basha, sekretarin e partisë, shokun Sali?

Lulzim Basha thotë se në PD, janë qytetarët ata që do të vendosin kandidatët për deputetë në zgjedhjet e qershorit. Vetëm se ata, sipas tij, duhet të plotësojnë disa kritere. Një prej tyre është që të mos kenë pasur lidhje me komunizmin. Demokratët dhe çdo qytetar tjetër m

Afera e CEZ/ Balla: Nuel Kalaj të sillet forcërisht për të dëshmuar, Nishani e pajisi me pasaportë

Afera e CEZ/ Balla: Nuel Kalaj të sillet forcërisht për të dëshmuar, Nishani e pajisi me pasaportë

Komisioni hetimor parlamentar që po heton proceduarat për privatizimin e CEZ, kërkon që Nuel Kalaj të sillet forcërisht për të dëshmuar. Lajmi bëhet i ditur nmga kryetari i këtij komisioni, Taulant Balla, sipas të cilit Nuel Kalaj, i njohur edhe si sekser i djalit të ish kryeministr

Vetting edhe pasurive të të gjithë politikanëve shqiptarë

Vetting edhe pasurive të të gjithë politikanëve shqiptarë

Partia “Sfida për Shqipërinë” ka propozuar që të nisë edhe një vetting për pasurinë e të gjithë kastës politike shqiptare, duke nisur nga presidenti Nishani, kryeministri Ram, kryetari i kuvendtit Meta e deri më poshtë në të gjithë piramidën politike. Ne jemi pro he

Ndërtohet armatura mbrojtëse e tubacionit të Shën Mërisë, që furnizon me ujë Tiranën

Ndërtohet armatura mbrojtëse e tubacionit të Shën Mërisë, që furnizon me ujë Tiranën

Qytetarët e Tiranës do të kenë një shërbim më të mirë të furnizimit me ujë të pijshëm. Falë investimit të Bashkisë së Tiranës është bërë i mundur ndërtimi i armaturës së tubacionit të Shën Mërisë, që furnizon rreth 1/3-ën e të gjithë territorit të Bashkisë Tira

Deri në 3,000 euro/m2: Çmimet e apartamenteve në qendër të Tiranës, ndër më të shtrenjtët në rajon

Deri në 3,000 euro/m2: Çmimet e apartamenteve në qendër të Tiranës, ndër më të shtrenjtët në rajon

Me rritjen e pritshme me rreth 100-120 euro përmetër katror, çmimet e apartamenteve në qendër të kryeqytetit shqiptar pritet të bëhen ndër më të shtrenjtat në rajon, së bashku me Beogradin dhe Podgoricën. Aktualisht çmimet e apartamenteve brenda unazës në Tiranë variojnë nga 1

A e dini sa të tjerë presin në radhë jashtë kësaj dere, o të paaftë/ Dhe një studim: A është problem ngacmimi seksual në administratën publike?

A e dini sa të tjerë presin në radhë jashtë kësaj dere, o të paaftë/ Dhe një studim: A është problem ngacmimi seksual në administratën publike?

Ardita është diplomuar para disa viteve për financë, ka marrë statusin e nëpunësit civil në një ministri, ka një curriculum vitae të pasur e megjithatë sa herë ndryshohen drejtuesit ajo ndihet nën presion. Gjithashtu sa herë fillojnë fushatat e zgjedhjeve. Nuk i vjen turp të tre

I përmbyti Berisha në vitet 2010-2011, protestë në Velipojë kundër Ramës: Duam dëmshpërblimin e përmbytjes

I përmbyti Berisha në vitet 2010-2011, protestë në Velipojë kundër Ramës: Duam dëmshpërblimin e përmbytjes

I përmbyti ish-Kryeministri Sali Berisha pasi hapi menjëherë dyert e kasakadës së Drinit gjashtë vite më parë, dhe pasi nuk bënë as gëg as mëk për tre vjet kur PD ishte në pushtet, sapo erdhi e majta protestojnë për dëmshpërblimet. Kështu, protesta e banorëve të Shkodrës p

FOTOT/ Nis rikonstruksioni i një tjetër unaze në Tiranë, përfitojnë 4500 banorë

FOTOT/ Nis rikonstruksioni i një tjetër unaze në Tiranë, përfitojnë 4500 banorë

Në më pak se katër muaj punë, banorët e Pezë Helmësit do të lëvizin në rrugë tërësisht të rikonstruktuara, çka sjell lehtësira qoftë në qarkullimin e automjeteve, njerëzve apo produkteve bujqësore e blegtorale. Bashkia e Tiranës ka nisur punën për rikonstruksionin e rrugë

Debati për objektin në kalanë e Shkodrës, Pëllumb Xhufi: Ku gabojnë kisha dhe myftinia

Debati për objektin në kalanë e Shkodrës, Pëllumb Xhufi: Ku gabojnë kisha dhe myftinia

Kisha-xhami në Kalanë e Shkodrës, monument kulture, i njohur për katolikët si Kisha e Shën Shtjefnit dhe për myslimanët si Xhamia e Sulltan Mehmetit, prej vitesh ka nxitur debat mes të krishterëve dhe besimtarëve myslimanë në atë qytet e më gjerë. Shkak për këtë është bërë

Kalendari