Tirana Observer

Artikujt e fundit ne sistemin tone
No Pic available

Shumë shpejt do arrestohen peshqit e mëdhenj

Reforma në drejtësi po zvarritet pa fund. Kuvendi rihapi garën për Vetingun, si dhe për KLGJ e KLD, duke bërë që procesi të nisë nga e para. Të gjithë pyesin nëse reforma në drejtësi do të nisë të zbatohet apo do të ketë fatin e shumë ligjeve e nismave të tjera, që asnjëherë

No Pic available

Rusia forcon ushtrinë serbe, i shet 6 avionë luftarakë MIG-29

Kryeministri serb Aleksander Vuçiç zhvilloi një vizitë zyrtare në Moskë këtë të hënë, ku u prit nga presidenti Valdimir Putin. Siç njoftuan edhe dy liderët, në axhendën e takimit ishte bashkëpunimi më i ngushtë ekonomik mes dy vendeve, ku veçohet ardhja e kompanive ruse në tregun

No Pic available

Ofertë 1 në 2, shokohet studenti, blen domate dhe i del luleshtrydhe

Wang Xiaowen ka mbetur i shokuar pas kafshimit të një domateje, sepse në brendësi të saj ka zbuluar se gjendej një luleshtrydhe. Studenti 24-vjeçar kinez është bërë i famshëm në rrjetet sociale, pas postimit të fotos së domates me luleshtrydhe brenda. “Domaten e bleva në një d

No Pic available

Divorci me BE-në, zbulohet fatura e kripur që do paguajnë britanikët

Theresa May nis të mërkurën aktivizimin e nenit 50 dhe njofton zyrtarisht bllokun europian për shkëputjen e Britanisë së Madhe nga BE-ja. Negociatat mes Londrës dhe 27 vendeve të mbetura anëtare parashikohet të zgjasin dy vjet. Një nga pyetjet kryesore që shtrohet në këtë rast, ësht

No Pic available

VIDEO/ Tefta Radi tregon për gjendjen e rëndë të Françeskut: Të lutemi të gjithë

Bashkëshortja e Françesk Radit, Tefta Radi mes lotësh ka njoftuar për gjendjen e renduar të këngëtarit të njohur i cili ndodhet i shtruar qe prej ditës së djeshme ne spital. Tefta Radi duket në një gjendje tepër të dëshpëruar, teksa thotë se gjendja e renduar e bashkëshortit të sa

Shkarkohet nga detyra për shkelje të rënda drejtori i Policisë së Burgjeve

Shkarkohet nga detyra për shkelje të rënda drejtori i Policisë së Burgjeve

Burgjet nuk po gjejnë qetësi. Pas disa largimeve në Drejtorinë e Përgjithshme të Burgjeve që përfunduan edhe me arrestimin e ish-Drejtorit Artur Zoto, BalkanWeb mëson se dje një tjetër drejtues i lartë i këtij institucioni është shkarkuar. Burime zyrtare pohuan për BalkanWeb se Minis

Aksidentoi kalimtarin në Institut, policia ndjek Range Rover-in në rrugët e Tiranës si nëpër filma

Aksidentoi kalimtarin në Institut, policia ndjek Range Rover-in në rrugët e Tiranës si nëpër filma

Një tjetër aksident ka ndodhur pranë Institutit Bujqësor në Kamëz ku një mjet Range Rover ka përplasur një kalimtar. Pas aksidentit, drejtuesi i mjetit është larguar nga vendi i ngjarjes duke e lënë në rrugë të plagosurin. Policia është vënë në ndjekje të mjetit dhe ka mundur t

11 shtetet që kërkojnë punëtorë, nga Sllovenia deri në Zelandën e Re

11 shtetet që kërkojnë punëtorë, nga Sllovenia deri në Zelandën e Re

Sipas një ankete më të fundit të ManpowrGroup Employment të realizuar këtë muaj, kompanitë nga 39 në 43 vende të botës thanë se presin rritje të stafit, sidomos në Azi dhe Europën Lindore. 11 vendet në të cilët kompanitë po kërkojnë për të zgjeruar forcën punëtore: 1.Zelanda

No Pic available

De Biazi zbardh kulisat: Xhaka më shkroi SMS, i thashë se në ekip nuk ka as Pele dhe Maradona

Është konsideruar me të drejtë skandal në kombëtaren e Shqipërisë largimi i Taulant Xhakës nga grumbullimi, pas ndeshjes me Italinë. Tabloidi zviceran, Blick, ka folur me trajnerin Gianni De Biasi, të cilin e ka pyetur në lidhje me marrëdhënien e krisur përfundimisht mes tij dhe mesfu

No Pic available

Apologjia e Andi Lilës: Greqia, shtëpia ime. Videoja, sjellje e pamençur!

Andi Lila, mbrojtësi i kombëtares kuqezi, e kupton gabimin që ka bërë me atë video para ndeshjes me Italinë, ku shfaqej në një pozicion thellësisht të kritikueshëm, me një fjalor që nuk ka të bëjë me një profesionist. Duke parë edhe zemërimin e madh që ka shkaktuar kjo gjë në

No Pic available

FOTO/ De Rossi kërkon falje pas golit, bën shqiponjën

Edhe pse Daniele De Rossi na bëri gol me penallti në ndeshjen kundër Italisë, rrjeti i internetit është ndezur pro tij pas publikimit të një fotografie që mesfushori italian ka bërë me një tifoze shqiptare. Edhe ai si pas Gianluigi Buffon, bën simbolin e shqiponjës duke bërë që tifo

No Pic available

Gallatasaraj përjashton Hakan Sukurin për lidhje me lëvizjen gyleniste

Komiteti Ekzekutiv i ekipit turk të futbollit, Gallatasaraj përjashtoi yllin e futbollit turk, Hakan Sukur si edhe Arif Erdemin nga lista e ish-lojtarëve si edhe nga ekipi kombëtar i futbollit. Dy ish-lojtarët po kërkohen nga autoritetet e Ankarasë me akuzën se i përkasin rrjetit nën kontr

Bufon bën shqiponjën, tërbohen mediat serbe

Bufon bën shqiponjën, tërbohen mediat serbe

Pas fotos së Dritan Shakohoxhës me portierin e Kombëtares së Italisë, Xhanluixhi Bufon, duke bërë simbolin e shqiponjës dykrenore, kanë reaguar mediat serbe. E përditshmja Kurir, shkruan se gardiani i Juventusit nuk do të ketë më simpatinë e serbëve, pas këtij veprimi. Portieri i Juv

VIDEO/ Pamje të papublikuara nga betimi i ushtrisë shqiptare gjatë pushtimit gjerman

VIDEO/ Pamje të papublikuara nga betimi i ushtrisë shqiptare gjatë pushtimit gjerman

Historiani Marenglen Kasmi ka publikuar në faqen e tij në facebook, sekuenca të një filmi gjerman, të papublikuara më parë, pjesë e ceremonisë e betimit të formacioneve të ushtrisë shqiptare gjatë pushtimit gjerman 1943-1944. Më poshtë statusi i plotë i historianit Kasmi Po ndaj me

No Pic available

Çfarë ka ndodhur më 28 mars?

37 – Senati romak emëron Kaligulën Perandor. Emri i tij i vërtetë ishte Gaius Julius Caesar Augustus Germanicus, por kur ishte fëmijë, dy ose tre vjeç, Gaius, ndërsa shoqëronte atin e tij, Germanicus, në fushata, vishej me uniformë, përfshi këpucë ushtarake, prej këtyre iu dha e

No Pic available

A e ka PD mbështetjen e Trump? Rama: Gjeni se kush po gënjen

Kundërshtimi që i bëri kreu i PD-së Lulzim Basha ambasadës amerikane në Tiranë lidhur me mbështetjen, apo jo, të administratës së Trump për protestën e opozitës nuk ka lënë indiferent kryeministrin Edi Rama. Me anë të një statusi në Facebook, teksa vë deklaratën e ambasadës s

No Pic available

Opozita sfidon apelin e Merkel dhe Trump: Nuk hyjmë në zgjedhje pa qeveri teknike

Pavarësisht thirrjeve të CDU-së së kancelares së Gjermanisë, Angela Merkel dhe apelit të SHBA-ve për të marrë pjesë në zgjedhje, koalicioni opozitar nuk heq dorë nga kërkesa për krijimin e qeverisë teknike, si kusht për të hyrë në garën elektorale të 18 qershorit. Me anë të n

LETRA/ Partia e Merkel kundër bojkotit të PD: Futuni në zgjedhje, ndryshe do keni pasoja

LETRA/ Partia e Merkel kundër bojkotit të PD: Futuni në zgjedhje, ndryshe do keni pasoja

Pas Shteteve të Bashkuara të Amerikës, edhe partia e Angela Merkel, CDU, një partner i Partisë Demokratike, pozicionohet kundër bojkotit të parlamentit dhe zgjedhjeve parlamentare nga opozita. Përmes një letre të mbërritur në selinë e demokratëve, e cila mban datën 23 mars, zëvendës

No Pic available

OSBE: Bojkoti dëmton vendin dhe PD-në

Kryetari i Prezencës, ambasadori Bernd Borchardt, gjatë një interviste për gazetën në anglisht Albanian Daily News,  me rastin e 20-vjetorit të krijimit të Prezencës së OSBE-së në Shqipëri, ka deklaruar se kërcënimet për një bojkot të zgjedhjeve, ose një bojkot, vetëm sa do të

No Pic available

Mediu: Administrata Trump në tranzicion, se ka mendjen te ne

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, një prej aktorëve të opozitës në protestën 38 ditëshe përpara Kryeministrisë, shprehet se kauza e të djathtës ka mbështetjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. I ftuar në 5 pyetjet nga Babaramo në Report Tv, Mediu sqaroi se problem p

No Pic available

Shqiptari i rrallë i Kanadasë dhe i NATO-s: Nuk kam nevojë për pasuri, i gatshëm ti shërbej vendin tim

Një shqiptar i rrallë është shfaqur në Pasdite në Top Channel, duke rrëfyer jetën e tij e shpërfaqur atdhedashurinë. Kostandin Ristani, njeriu të cilit vendi i largët i ka besuar drejtimin e një strukture të rëndësishme të NATO-s, tha se ishte larguar nga Shqipëria në vitin 1992,

No Pic available

Portali afër Trump zbardh vizitën e Bashës në SHBA

Portali ekstrem i djathtë Breitbart News i themeluar nga Stephen Bannon, këshilltar politik dhe strateg i presidencës Trump ka zbardhur një pjesë të vizitës së kryeopozitarit Basha në Uashington. Më poshtë shkrimi i plotë. Udhëheqësi i Opozitës: Kryeministri i Shqipërisë, i lidhur m

No Pic available

Më 2 maj shpallen fituesit e Lotarisë Amerikane, ambasada: Kini kujdes nga këto mashtrime

Më 2 maj shpallen fituesit e Lotarisë Amerikane. Me këtë rast, ambasada amerikane në Tiranë njofton gjithë aplikuesit që të kenë kujdes nga disa emaile mashtruese. Njoftimi: Miq, ju lutem mos harroni: Departamenti Amerikan i Shtetit nuk do tju kontaktojë nëpërmjet postës elektronike p

No Pic available

Politikanët nën përgjim, Artan Hoxha: Ju tregoj hotelin ku punoi izraeliti

Gazetari investigativ Artan Hoxha flet për pajisjen misterioze me të cilën u ndalua të premten në aeroportin e Rinasit detektivi izraelit, 51-vjeçari Yoram Frig dhe konfirmon se ajo ishte një pajisje që zbulon përgjuesit. Hoxha ka zbuluar detaje të reja mbi aktivitetin e izraelitit në ven

No Pic available

Kujdes me çfarë ushqeheni! Tregjet dhe supermarketet të mbushura me mish Brazili (VIDEO)

Skandali i zbuluar se Brazili ka eksportuar mish të kalbur drejt Europës dhe Azisë tronditi mbarë tregjet e tregtimit të mishit. Po si paraqitet situata në Shqipëri? Emisioni BOOM në RTV Ora News investigoi pikat e shumicës dhe supermarketet, të cilat janë të mbifurnizuara me mish derri,

No Pic available

DOSJA/ Euro për ata lart, si e përdori juristja emrin e ish-ministrit Hajdaraga

Nga Armand Bajrami Amarilda Leka, 30- vjeçarja e akuzuar për marrjen e 42 mijë eurove nga familjarë të personave të arrestuar duke u premtuar ndërmjetësim te gjyqtarët për ti liruar nga burgu, ka përdorur emrin një ish-ministri Mbrojtjeje. Gazeta Panorama ka siguruar një kopje të vendi

Panairi Ndërkombëtar i Turizmit TIRANA 2017, vendtakimi i atraksionin turistik shqiptar dhe atij rajonal

Panairi Ndërkombëtar i Turizmit TIRANA 2017, vendtakimi i atraksionin turistik shqiptar dhe atij rajonal

Promovimi dhe nxitja e turizmit shqiptar në tregjet rajonale e më gjerë me vlerat e veçanta natyrore, por edhe me traditën kulturore dhe kulinarinë, ishte qëllimi i Panairit Ndërkombëtar të Turizmit 2017, një event i organizuar nga Albexpo Group, shoqatat Turistike Shqiptare dhe të Raj

No Pic available

Skandal në shkollën e Këlcyrës, vajzat zihen për flokësh në mes të klasës, djemtë bëjnë tifo

Të bërtitura, grushte, shkulje flokësh e forcë. Janë këto pamje të denja për një ring që nuk njeh limite veprimesh, por qe vijnë nga një shkollë në qytetin e Këlcyrës. Një nga vajzat e shkollës Sejfulla Maleshova të këtij qyteti e ka futur shoqen në një cep dhe nuk e lëshon. N

No Pic available

Basha del kundër ambasadës amerikane: Kam mbështetje totale nga Uashingtoni

Një ditë pasi ambasada amerikane në Tiranë deklaroi për Top Channel se administrata e Presidentit Trump nuk  mbështet veprimet e opozitës, kreu i PD-së, Lulzim Basha sot ka deklaruar të kundërtën. Ai ka këmbëngulur se kauzat e Partisë Demokratike mbështeten nga Shtetet e Bashkuara t

No Pic available

Surprizon Rama, zgjedh ish-administratorin e Top Channel në krye të QSUT-së

Kryeministri Edi Rama ka zgjedhur një ish-administrator të një televizioni kombëtar për të drejtuar QSUT-në në muajt në vijim. Pas dorëheqjes së Ogerta Manastirliut, e cila u bë ministre e Shëndetësisë, Enkel Joti, ish-administrator i Top Channel, do të zërë vendin e lënë bosh. J

Kalendari