mimi i nafts ka arritur n shifra rekord. N Ne York mimi pr nj fui naft ka arritur n 130 dollar, i llogaritur ky si mimi m lart n historin e arit t zi. Ekspertt e ekonomis kan hedhur dyshimet se oferta nuk i prgjigjet krkess, gj kjo q sipas tyre mund t bhet burim i krizave t caktuara. Prodhimi i kufizuar, ngurimi i OPEK-ut pr t rritur ofertn dhe rnia e dollarit jan shqetsimet kryesore q ekspertt e ekonomis po parashtrojn para zyratrve t lart.