“Mad Man” triumfon n edicionin e 62 t mimeve Emmy si seriali m i mir dramatik, ndrsa “Modern Family” rrmben statujn pr komedin m t mir. Seriali q tregon lindjen e industris publicitare n fillim t viteve ’60 n Nju Jork ishte n konkurim me realizime t tjera t suksesshme si “Dexter”, “Breaking Bad” apo seriali i ndjekur n gjith botn “Lost”, t cilt ishin cilsuar si favorit n vigjilje t ceremonis s prvitshme.

Ndryshe ndodhi me serialin komik “Modern Family” pr t cilin u
realizuan t gjitha parashikimet. Krijuesit e saj fituan 6 cmime, por pa
arritur t mposhtnin n gar prodhimin e Tom Hanks “The pacifik” pr t
cilin u dhan 8 Emmy. Nuk mbeti pas n gar as telefilmi “Temple
Grandin” pr t cilin Akademia e Artit Televiziv dhe Shkencave akordoi 7
cmime.Padyshim nj nga surprizat e edicionit t ktij viti ishte triumfi i
Kyra Sedgwig si aktorja m e mir n serialin dramatik “The Closer”,
ndrsa cmimi pr aktorin m t mir shkoi pr Brajan Cranston,
protagonisti kryesor i “Breacking”.Jim Parsons i cili luan n serialin komik "Teoria e Big Bang-ut” sht
shpallur aktori m i mir protagonist n nj komedi, titull q n
kategorine e femrave e fitoi Eddie Falco per serialin "Infermieria
Jackie". Zhgnjyes vlersimi pr komedin muzikore "Glee", t vlersuar
si nj ndr risit e 2009 n SHBA, e cila ka marr vetm 4 statuja,
ndrkohe q ishte kandidate per 19 cmime.Al Pacino, ka qen nj ndr yjet e Hollivudit q ka mundur t rrmbej
nj prej statujave fal miniserialit "You Don't Know Jack" – “Ti nuk e
njeh Xhekun”, ndrsa sht shoqruar me ovacione vlersimi i George
Clooney per maratonat televizive me qellim mbledhjen e fondeve per
personat ne nevoje, mes te cileve te prekurit e termetit ne Haiti dhe
viktimat e cunamit ne 2004.Elona Mamushi


< I mëparshmi