Presidenti francez vlersohet me Çmimin e qytetit t Ahenit Karli i Madh pr vitin 2018 pr merita n unitetin e Europs. Macron vlersohet pr “vizionin e nj Europe t re dhe rithemelimin e projektit europian”.


“Dy aspekte na kan nxitur t vlersojm presidentin francez”, deklaroi kryebashkiaku i Ahenit Marcel Philipp pr przgjedhjen e Emmanuel Macron-it pr Çmimin Karli i Madh 2018. N radh t par “angazhimi i tij pr unnitetin europian dhe lufta e vendosur kundr do forme nacionalizmi jan shembullore dhe udhrrfyese”.


Kryebashkiaku i Ahenit Philipp e quajti Macron nj mik i deklaruar i Europs “nj paraprijs i guximshm pr riprtritjen e ndrrs europiane”. Kryetari i drejtoris s Çmimit Karli i Madh, Jürgen Linden, theksoi “impulset e vlefshme pr debatin europian pr reformat”. E paharruar mbetet skena, kur presidenti i sapozgjedhur i Francs n atriumin e Luvrit nuk kndoi himin kombtar Marsejezn, por himin europian. Me kt Macron ka nnvizuar ankorimin e Francs n Bashkimin Europian, tha Linden.


Sipas t dhnave t qytetit t Ahenit dhe drejtoris s Çmimit Karl, Macron ka reaguar, duke vn n dukje, se gzohet pr kt vlersim, bhet e ditur.


Emmanuel Macron sht presidenti i Francs q nga maji 2017. Me lvizjen e tij politike “En Marche” ai hyri n garn presidenciale dhe fitoi balotazhin ndaj Marine Le Pen t Front National e ekstremi t djatht. Çmimi Karli i Madh pa donacion konsiderohet si vlersimi m i rndsishm pr meritat pr bashkimin europian. Pr her t par ky mim sht akorduar n vitin 1950. Dorzimi i mimit bhet m 10 maj, ditn e inagurimit t bashkis s Ahenit.


9 dhjetor 2017 (gazeta-Shqip.com)