Samiti Ministerial i Bashkimit Europian q do t mbahet m 2 qershor n Sarajev duhet t jet trampolin e Shqipris dhe Bosnjs pr liberalizimin e vizave. sht ky mesazhi i Ministrave t Jashtm t Italis dhe Sllovenis Franko Fratini dhe Samuel Zhbogar e mbshtetur edhe nga 10 homolog t tyre europian, i drguar Presidencs Spanjolle t bllokut, Zvends Presidentit t Komisionit Europian, Baroneshs Ashton, Komisionerit Fule, e figurave t larta t Brukselit. N letrn e hapur, nnshkruesit e saj thon se inkurajojm dhe mbshtesin fuqishm gatishmrin e Presidencs spanjolle pr t njoftuar rrugn e hapur pr marrjen e vendimit pr liberalizimin e vizave pr Shqiprine dhe Bosnje Hercegovinn n takimin e Sarajevs n Qershor. N dokument prmendet deklarata e Kshillit t BE-s dhe Parlamentit Europian e miratuar n nntor t 2009 q angazhon Brukselin n trsi t shoh liberalizimin e vizave me Shqiprin dhe Bosnjn si nj shtje urgjente, dhe sipas kryediplomatve ky premtim duhet mbajtur. Puna duhet t filloj shkruajn Fratini dhe Zhbogar me paraqitjen e propozimit nga ana e KE-s deri n fund t majit 2010. M pas debati politik pr amendimin e rregullores mund t vazhdoj n Kshillin e Drejtsis dhe Punve t Brendshme n Qershor, duke i mundsuar Parlamentit Europian t prfundoj punn n fillim t vjeshts, q prkon edhe me periudhn e udhtimit t lir e pa viza pr qytetart e Shqipris dhe Bosnjs. Procesi i Liberalizimt t vizave ka dshmuar shprehn nnshkruesit e letrs se sht, arritja m e madhe e Brukselit dhe Ballkanit, q i shtyn ata t arrijn suksese t jashtzakonshme n reforma.