65 vjet m par prfundoi Lufta e Dyt Botrore me kapitullimin e vehrmahtit gjerman. Nj dit me rndsi historike pr botn. 8 maji sht dita n t ciln mori fund nj nga katastrofat m t mdha t njerzimit. Me kapitullimin e Gjermanis prfundoi Lufta e Dyt Botrore, e cila krkoi 55 milion t vrar. Pjes t tra t kontinentit u kthyen n rrnoja dhe hi. Por armt heshtn. Qytetet gjermane ishin shkatrruar n pjesn m t madhe, miliona njerz u larguan nga shtpit prej dbimeve dhe ikjeve. Mijra vet, ndr t cilt shum baballar u kthyen n robr lufte. Forcat aleate e ndan Gjermanin n zona influence. Gjermania u mposht ushtarakisht, politikisht dhe moralisht. Bashkimi Sovjetik ishte vendi q derdhi m shum gjak ndr kundrshtart e Hitlerit. 27 milion qytetar t Bashkimit Sovjetik humbn jetn n luftn kundr nacional-socializmit. Ishte Ushtria e Kuqe q mundi vehrmahtin n frontin e Lindjes dhe u dha fund vrasjeve n kampin e prqendrimit n Aushvic. Por, fitorja e Bashkimit Sovjetik betonoi dhe zgjeroi pushtetin e Stalinit, prej t cilit vuajtn n vitet q pasuan vendet e Evrops Lindore dhe Juglindore. M 25 prill 1945, amerikant dhe rust u takuan n Torgau, n brigjet e lumit Elb. M 2 maj Berlini i rrethuar kapitulloi. Dy dit me par Hitleri kishte
vetvrasje n bunkerin e tij. N kuartierin e gjeneralit amerikan Eisenhower, n qytetin francez Reims, Koloneli Jodl dhe admirali Von Friedeburg nnshkruan dokumentin e kapitullimit pa kushte. Komanda e vehrmahtit gjerman u detyrua t ndrpriste t gjitha luftimet dhe i dorzoi Shtabit t Prgjithshm t forcave aleate t gjitha forcat ushtarake gjermane toksore, ajrore dhe ujore. Me dshirn e Stalinit, kapitullimi u prsrit n kuartierin kryesor t forcave sovjetike n Berlin-Karlshorst n natn e 8 duke gdhir 9 maji. Fundit t fashizmit iu vu kshtu vula. Shum gjerman e vlersuan kapitullimin katastrof. Vetm me demokratizimin dhe themelimin e Republiks Federale u zhvillua nj vetdije e re historike. Shprehje e ktij kndvshtrimi t ri historik ishte fjalimi i Presidentit Richard von Weizsäcker m 8 maj t vitit 1985, i cili e quajti lirim prfundimin e Lufts s Dyt Botrore.