Nje aksident automobiliskt i ka ndodhur kryeministrit te Zimbabves Morgan Cvargirai. Nga perplajsa e forte e makines se tij me nje kamion ,bashkeshortja e kryeministrit , ka humbur menjehere jeten ndersa vete lideri opozites ndodhet ne spital jashte rrezikut per jeten. Mediat e huaja hedhin dyshime se si ka mundesi qe nga gjithe eskorta qe shoqeronte kryeministrin u godit vetem makina e tij. Ndersa vete drejtuesi i kamionit tha se ishte ne gjendje te dehur. Aksidenti ndodh vetem dy dite pasi Cvangirai mbajti fjalimin e pare ne parlament pas betimit si kryeminister i Zimbabves. Ai u martua me bashkeshorten e tij Susan ne vitin 1978, dhe kane 6 femije.