T gjith e din se interpelancat parlamentare jan nj instrument ligjor q prfaqsuesit e popullit ushtrojn n emr t qytetarve, pr t kontrolluar dhe monitoruar qeverin. Megjithat jo gjithmon interpelancat me kryeministrin jan t bazuara n kt sens ligjor apo kushtetues. N shum raste ato shfrytzohen nga ana e opozits pr kredo politike apo e thn ndryshe pr propagand. İnterpelanca e fundit e kryeministrit Berisha n Kuvendin e Shqipris , m shum se e nevojshme ishte nj pamundsi pr tiu shmangur. Po ti kthehemi pak n retrospektiv historis s shtjes Albatros, do t vem re nj fakt t pamohueshm. Ministri m i besuar i Berishs, t cilit ju vu pamdyshje dhe titulli benjamini i Berishs, tregoi nj munges t theksuar aftsie, fillimisht pr t mos lejuar nj skandal t till dhe s dyti pr t menaxhuar situatn e krijuar pas ktij skandali. Nga pikpamja politike Lulzim Basha q pr t qn i sinqert sht nj investim direkt i Berishs n forumet e Partis Demokratike, me performancn e tij n kt shtje nuk po e meriton mbshtetjen tij. Ai erdhi si i katapultuar nga Kosova, dhe pr disa muaj u kthye n njeriun ky t fushats zgjedhore t vitit duke
xheloz jo pak njerz me kontribut n PD. Dhe n nj koh kur po prflitet gjithnj e m shum pr t kandiduar pr postin e kryetarit t Bashkis s Tirans, ndodh nj skandal i till q nuk i falet minisrit t transporteve. Nuk do t hyj ktu pr t gjykuar legjitimitetin e pezullimit t Albatros pasi n nj shtet demokratik rregullat e lojs duhen zbatuar si nga shteti aq m tepr dhe nga biznesi. Ky i fundit nuk mund t fshihet nn mbrojn dhe favorizimin e asnj mbshtetsi me post politik. Po nga ana tjetr duhet t dihet se pr t fituar zgjedhjet n Tiran , q padyshim prbn pothuajse nj t tretn e poullsis shqiptare, duhet t investosh mbi nj figur t besueshme. Nga kjo nuk del se Edi Rama ishte nj figur e till, por ai ishte produkt i nj situate kaotike dhe q vinte si nj alternativ ndryshe, pr qytetart e Tirans t msuar me t zgjedhur t paprgjegjshm dhe dembel. Pra tani nuk do t vlente m pr elektoratin kryeqytetas nj person aventurier dhe arrogant q i prmbahet parimit mjaft arkaik, vjedh por dhe punon. Ky sht nj model i tejkaluar dhe i dshtuar. Nga ana tjetr Lulzim Basha nse do t jet kandidati i demokratve pr t kthyer djathtas bashkin m t madhe t vendit, duhet t demostroj nj personalitet jo konflikutal dhe q ka shrbyer si shembull sukses n punt q ka drejtuar. Prgjegjsia e tij pr shtjen Albatros ka t bj s pari me lirin q ai i dha vartsit t tij pr t vepruar sipas qejfit t tij. Z.Dibra nj funksionar i lart i administrats publike , nuk ka asnj t drejt dhe kompetenc ligjore apo morale q t ushtroj presion direkt dhe indirekt mbi Presidentin e Republiks. Reagimi m i par dhe q nuk duhet t ishte vonuar nga ana e ministrit Basha do t ishte pezullimi i menjhershm i Dibrs nga detyra deri sa drejtsia t jepte verdiktin prfundimtar n lidhje me shtjen. Kjo do t kishte shmangur politizimin e shtjes dhe nuk do t prfshinte n t edhe kreun e qeveris , emri i t cilit m tepr u prdor nga opozita pr t goditur armn m t fort t demokratve, luftn kundr korrupsionit. Prpjekje kjo e opozits pr t vendosur paralelizma midis praktikave korruptive t qeverisjes s tyre dhe veprimtaris s deritanishme t kabinetit Berisha. Kjo u vrtetua edhe me akuzat q zdhnsi me drras t zez i socialistve drejtoi ndaj familjes dhe t afrmeve t kryeministrit. Pr tu kthyer edhe nj her tek reagimi i ministrit Basha, duhet thn se ky i fundit nprmjet besueshmris axhemike t tij nuk arriti t prceptoj rrezikun e politizimit t nj problemi t till. Nse n lidhje me shtjen e Zogut t zi, Basha arriti me vshtirsi t fitoj betejn publike me kyetarin e bashkis , n kt rast ai nuk i bindi ata pak njerz n PD q besonin n t si nj figur e re dhe prfaqsuese. Me pak fjal skandali Albatros mund t kthehet n shans t humbur pr Lulzim Bashn. Kjo do t varet nga vendimi i Berishs pasi t ket
nj analiz t qet t puns s do ministri.