0
Deputeti i Kuvendit te Kosoves Uke Rugova djali i ish-presidentit Ibrahim Rugova eshte arrestuar nga forcat e EULEX Arrestimi u krye gjate paradites ne banesen e tij ne lagjen Velania te Prishtines Lajmi konfirmohet permes nje komunikate per shtyp nga zyra e EULEX Sipas komunikates arrestimi u krye ne kuader te hetimeve ndaj aktiviteteve te krimit te organizuar ku dyshohet se eshte perfshire edhe Uke Rugova Burime nga EULEX thone per mediat kosovare se ai dyshohet per aktivitete qe kane te bejne me krimin ekonomik Gjate aksionit ne prangat e EULEX rane edhe 7 persona te tjere Nder emrat e te arrestuarve permendet emri i nje zyrtari te ambasates italiane Florian Petani qe sipas mediave kosovare eshte shtetas shqiptar Ne perfaqesine diplomatike italiane ne Prishtine ai punon ne sektorin e vizave Ne pranga u vu edhe Izet Beqiri qe po sipas mediave ne Kosove eshte mik i Uke Rugoves
Zedhenesi i EULEX Blerim Krasniqi citohet nga Radio Europa e Lire te kete thene se te arrestuarit dyshohen per kryerjen e veprave te kimit te organizuar mashtirimit dhe ushtrimit te ndikimit Te pandehurve sipas Krasniqit u jane bastisur shtepite Ndersa operacioni eshte pjese e hetimit te perbashket me policine e Kosoves qe gjithesesi nuk u perfshi ne aksionin e sotem
Avokati i Uke Rugoves tha se ai do te mbahet nen mbikqyrjen e policise per 48 ore para se ti jepet edhe masa
Uke Rugova eshte djali i dyte i ish-presidentit te Kosoves Ibrahim Rugova Ai lindi me 3 qershor te vitit 1980 ne Prishtine Rugova eshte diplomuar ne Fakultetin e Ekonomise ne Universitetin e Prishtines Gjithashtu ka kryer studime ne degen e Administrim-Biznesit ne Universitetin e Los Angelesit Ai eshte pjese e legjislatures se katert ne Kuvendin e Kosoves ne Grupin Parlamentar per Kosoven qe njihet ndryshe edhe si lista Rugova