Aksioni politik opozitar krkon riformatim prball sfidave t reja t vjeshts

Kriza q karakterizon vendin q prej 1 viti ka ln n periferi t vendimmarrjes nj aspekt formal, por me rndsi t zhvillimeve politike n vend: konstituimin n form zyrtare t politikave kryesore. Partia Socialiste, q prfaqson esencn institucionale t vendit, sht prfshir n nj aksion politik t zgjatur, i cili ka nxitur s fundmi disa kritika nga brenda radhve t saj. T ngarkuara me dilemat q prfaqson sfida elektorale e vitit 2011, opinionet e ndryshme q po evidentohen rreth organizimit t aksionit politik n vjesht kan prftuar nj pesh specifike relative, t cilat me afrimin e stins zgjedhore luajn nj rol gjithnj e m t madh n perceptimin e bazs, q s fundmi ka ricikluar prfaqsimin e vet. Mbledhja e Asambles Kombtare t PS-s, e shtyr pr disa koh, ka arritur n pikn fundore t neglizhimit pr vet dinamikn e zhvillimit politik dhe nevojn e institucionalizimit t politiks zyrtare, e cila ka ende problemin e negociatave pa zgjidhur. Natyra e vendimeve, si dhe prshpejtimi i marrjes s tyre jan prcaktuese n mbledhjen e Asambles, e cila ka ndr t tjera edhe detyrn e rikompozimit t Kryesis. Prve aspekteve formale q lidhen me plotsimin e normave statutore, aktiviteti i munguar i forumeve socialiste paralelizon edhe me problemin e bartur t zgjedhjeve n degt e rretheve, disa prej t cilave ende nuk jan mbyllur. Kshtu, edhe vet Asambleja vjen e ndryshuar n kt etap t veprimtaris s saj, ndryshim q sht premis e vendimeve me rndsi, q kan t bjn me zgjedhjet lokale q po afrojn. N aspektin afatshkurtr, mbledhja e ardhshme, e cila vjen jasht kohs q krkohet nga statuti, do t duhet t jap nj formulim t aksionit opozitar t PS-s, i cili t paktn nga sa sht
i njohur deri m tani mbahet ende n argumentin e kushtzimit t marrdhnieve me Parlamentin, duke bojkotuar vendimmarrjen dhe rinisjes s protestave t rrugs. Dy drejtime t qndrimit politik, q me kushtet e reja dhe sfondin e ri q afron sesioni i ri parlamentar, krkojn legjitimitet nga akte t vullnetit kolektiv. I par n kt kontekst, por edhe n at q lidhet me mnyrn sesi u zhvilluan procesi i zgjedhjeve n degt e rretheve, duhet thn se pr kto shtje t politiks n prgjithsi, unanimiteti socialist vshtir se rrezikohet. Aq m shum q raportet e reja brenda AK-s, kan ndryshuar edhe m tej. I vetmi element q srish ka rndsi, sht artikulimi i kritiks politike ndaj vijs s drejtuar prej Edi Rams dhe sidomos lista e emrave q do t jen srish kandidat pr n Kryesi. Kshtu sht paralajmruar disa her se ndryshimet n ekipin e ngusht drejtues t PS-s do t prekin disa emra q kan qen kontestues t aksioneve t deritanishme t ideuara nga Edi Rama. N nj realitet t brendshm politik q gjithnj e m shum po homogjenizohet vetiu si funksion i zgjedhjeve lokale, ekzistenca e nj grupimi, si Lvizja pr Mendimin Ndryshe, qoft edhe si ide, po vihet n nj prov ekzistence, edhe pr shkak t ngrirjes s aksioneve t saj vetm n nivelin e shprehjes s opinioneve. N do pikpamje, ndryshimet q pritet t sjell mbledhja e Asambles, jan t ktilla sa duhen vlersuar si nj ndryshim i ri brenda PS-s, e cila gradualisht po e zvendson ekipin drejtues prher e m t ri dhe prher e m t shkputur me at q njihet si tradita socialiste.
#