Vendimi
Qeveria vendos indeksin pr pagesn e ndihms ekonomike. Q sot, paga do t jet 6565 lek n muaj

Kshilli i Ministrave vendosi dje edhe rritjen me 3.5 pr qind t nivelit baz t s ardhurs nga papunsia, si nj e ardhur baz q siguron t paktn nj nivel jetese minimal, n kuadr t indeksimit t mimit t konsumit. Sipas vendimit t Kshillit t Ministrave kjo e ardhur do t jet 6565 lek n muaj. N kt kuadr, bazuar mbi kt nivel dhe kompensimet q i jepen do prfituesi, prftimi mesatar shkon n rreth 8100 lek n muaj. Sipas vendimit, efektet financiare do t prballohen nga buxheti i Ministris s Puns, shtjeve Sociale dhe Shanseve t barabarta, zri pagesa e papunsis. Kshilli i Ministrave, n lidhje me kt rritje, thekson se ajo do t ndikoj n zbutjen e problemeve sociale t atyre q jan n proces trajtimi, me pages papunsie, por edhe atyre q kan hyr s fundmi n kt skem mbshtetjeje. Por shprndarja e ksaj rritjeje t ndihms, pritet t shoqrohet edhe me masa kontrolluese nga ana e qeveris. Kjo nisur edhe nga akuzat e bra pak jav m par nga ana e prfaqsuesve t Ministris s Puns dhe shtjeve Sociale n lidhje me ndihmn ekonomike. Kshtu, sipas prfaqsuesve t ksaj ministrie, kshillat vendor t Qarkut t Kuksit, Elbasanit, Dibrs, Shkodrs, Gjirokastrs dhe Fierit abuzojn me skemn e ndihms ekonomike, duke dmtuar rnd arkn e shtetit. Ky konstatim doli pas analizs 6-mujore t ktij institucioni. Nisur nga kjo, ministria akuzon se jan 1253 familje nga kto qarqe q kan prfituar ndihm ekonomike jasht kritereve t prcaktuara n ligj. Prfaqsuesit e ksaj ministrie theksuan se n rang vendi, familjet q kan prfituar padrejtsisht nga skema e ndihms ekonomike jan 4019, t cilat duhet t prjashtohen menjher. Sipas statistikave t ministris, prfitim t padrejt kan prfituar rreth 465 familje n Qarkun e Kuksit, 380 familje n Qarkun e Elbasanit, 166 familje n Qarkun e Dibrs, ku nga kto, 70 raste jan familje t antarve t kshillit t komunave apo kryepleqve t fshatrave, 140 familje n Qarkun e Shkodrs, 93 familje n Qarkun e Gjirokastrs dhe 9 familje n Qarkun e Fierit. Nga ana tjetr, q nga viti 2008, fondi i ndihms ekonomike sht rritur n masn 5.2 miliard, i cili administrohet nga njsit vendore.
#