Kryhet pr her t par n Shqipri tranplanti I veshkave. Spitali q arriti t jet pionier i ndrhyrjes s par klinike pr dika t till, sht Ballkan Alliance Medical Center. I prqendruar n godinn e Spitalit Ushtarak, BAMC administrohet nga ortak turq dhe shqiptar.BAMC, n bashkpunim me nj ekip prej 20 profesorsh t huaj e shqiptar, me reputacion n fushn e nefrologjise dhe transplanteve t veshkave, ka realizuar dy dit m par me sukses dy transplantet e para. Ktyre ndrhyrjeve i jan nnshtruar t rinjt Mezan Selimaj, 22 vje, nga Vlora (dhurues Sofi Selimaj- nna e pacientit) dhe Ndriim Mullaliu, 20 vje, nga Kavaja (dhurues i veshks Avdulla Mullaliu -babai i pacientit), t cilt vuanin nga smundje t veshkave.Parat e nevojitura pr nj ndrhyrje t till kirurgjikale, kushtojn 20 mij euro, ndrkoh q dy transplanted e para jan paguar nga Ministria e Shndetsis dhe vet BAMC. Dy pacientt e par t ktij suksesi n Shqipri jan vizituar gjithashtu edhe nga kryeministri Sali Berisha dhe antar t tjer t kabinetit qeveritar.Kryeministri Sali Berisha, i shoqruar nga Ministri i Shndetsis, Nard Ndoka dhe Ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu, vizitoi dy pacientt dhe prindrit e tyre, dhe u uroi atyre shrim sa m t shpejt."Dua t'u uroj t dy pacientve dhe prindrve t tyre, q u bn shkak i ksaj ngjarje t madhe pr mjeksin shqiptare dhe pr vendin, shrim t shpejt", u shpreh Kryeministri, duke falenderuar me mirnjohje ekipin e mjekve q asistuan n realizimin e transplantit.Realizimi i tyre u cilsua nga Kryeministri Berisha "si ngjarje t madhe pr mjeksin shqiptare dhe pr vendin" dhe shprehu bindjen se me mbshtetjen e qeveris edhe ekipi i mjekve t spitalit "Nn Tereza" do t realizoj transplante t tjera t veshkave n muajt q do t vijn.Ky spital realizoi transplantin e veshkave me nj staf profesorsh t drejtuar nga Prof. Dr. Sadik Ersoz (Shef i Katedrs s Nefrologjis n Universitetin e Ankaras dhe Shef i Qendrs s Transplanteve n Universitetin e Ankaras). Ky staf prbhet nga Prof. Dr. Mouin Seikaly (Shef i Qendrs s Transplanteve t Universitetit Dallas, Texas); Prof. Dr. Thomas Muller (Pediatr Nefrolog Shef i Qendrs s Transplanteve n Universitetin e Viens), Prof. Dr. Myftar Barbullushi (Nefrolog); Dr. Alexander Schneider (Nefrolog); Dr. Arjan Hodo (Kirurg Urolog)./