Shqipria do t ket nj rritje ekonomike 6% gjat vitit 2008 dhe 6.2% gjat vitit 2009. Kshtu e vlerson Banka Botrore, Shqiprin, n raportin e perspektivs s rritjes globale t ekonomis pr vitin 2008.N kt raport Banka Botrore parashikon nj ngadalsim t rritjes s GDP-s n ekonomit europiane, duke theksuar se vetm Shqipria, Hungaria dhe Turqia bjn prjashtim, ekonomit e t cilave ndryshe nga ato t vendeve t tjera do t vazhdojn t rriten edhe prgjat 2008."N Shqipri, rritja ekonomike do t vazhdoj t mbshtetet n krkesn e shumt t brendshme, duke prfshir edhe nj rritje n investimet publike. Kto investime jan shum t rndsishme pr kaprcimin e problemeve thelbsore n infrastruktur, ndrsa kufizimet e energjis prbjn nj penges pr rritjen ekonomike", thekson raporti n vlersimet e tij pr Shqiprin. N vendet e tjera t Europs, krkesa e brendshme pritet t ulet n mnyr t leht nga rritja e fort e kohve t fundit, nga kontributi i konsumit privat dhe rnia e investimeve me 0.2% n 2008.Sipas raportit, prjashtim nga ky trend prbjn vetm Shqipria, Hungaria dhe Turqia. Raporti vijon m tej, duke theksuar se n Hungari dhe Turqi, lehtsimi i mtejshm i politikave monetare pritet t rris krkesn e brendshme, duke uar n nj rritje ekonomike.Raporti vlerson se ekonomia botrore do t ket nj rritje m t ult gjat 2008 pr shkak t paqndrueshmris financiare t shkaktuar n Shtetet e Bashkuara nga kriza e kredive, mimi i lart i energjis dhe ndryshueshmria e kursit. Forcimi i kushteve t kredis ndrkombtare dhe dobsimi i krkess s jashtme, rnia e rritjes ekonomike pritet t prfshij t gjith rajonin e Europs Juglindore. N disa vende inflacioni sht rritur, pr shkak t krkess s lart t brendshme dhe rritja e mimit t ushqimeve dhe karburanteve e prkeqsuan situatn ekonomike n Bullgari dhe Rumani.Shenja t mbinxehjes po vihen re n Bullgari dhe vendet Balltike. Raporti vlerson se, rritja ekonomike psoi rnie nga 6.9% n 6.7% nga viti 2006 n vitin 2007 n Europ dhe Azin Qendrore, duke reflektuar krkesn e brendshme dhe t jashtme. Me nj popullsi t qndrueshme, kjo nnkupton se prodhimi pr frym vazhdoi t rritet me m shum se 6%. Prodhimi i lart u mundsua nga teknologjia e lart, dyshifrimi i rritjes s investimeve i mbshtetur nga zgjerimi i shpejt i kredive nga bankat vendase dhe t huaja, rritja e mimit t energjis pr eksportuesit e hidrokarbureve dhe t ardhurat nga emigrantt.Kto faktor ndikuan n rritjen e konsumit privat dhe rritn n mnyr t qndrueshme 3% ose m shum importet mbi eksportet. Kto zhvillime, t cilat ndikuan n rritjen e shpejt t standardeve t jetess, kishin edhe koston e tyre. Qarkullimi i kapitalit ka krijuar sfida pr menaxhimin makroekonomik: pasi inflacioni mbetet i lart krahasuar me zonn e Euros, duke e
m t vshtir pr disa vende t ruajn kurse kmbimi t favorshme dhe defiiti i disa vendeve importuese t nafts sht rritur. N shkall nnrajonale, rritja ekonomike n Europn Qendrore dhe Lindore, ka shnuar nj rnie n 6.0% pr vitin 2007 nga 6.5% q ishte n vitin 2006, e ardhur si pasoj e rritjes s shpejt t kredive dhe pagave reale, qarkullimit t lart t kapitalit dhe hyrjes s madhe t t ardhurave nga emigracioni.