Udhheqsit e Britanis dhe Francs kan theksuar se udhheqsit e BE-s do t ndajn nga dy miliard euro n vit, pr t ndihmuar pjest m t varfra t bots n luftn kundr ngrohjes globale.Kryeministri i Britanis, Gordon Brown dhe presidenti i Francs, Nicolas Sarkozy, theksuan se dy vendet e tyre do t ndajn nj pjes t madhe t ksaj shume dhe theksuan se po tentojn t bindin edhe shtetet tjera antare t BE-s q t kontribuojn m shuma m t mdha.T enjten, gjat samitit t tyre n Bruksel, udhheqsit e unionit nuk arritn pajtimin pr prcaktimin e nj fondi t sakt, pr t ndihmuar betejn e shteteve t varfra kundr ndryshimeve klimatike.Fondi sht parapar si nj ndihm afatshkurtr pr shtetet e varfra, n veanti ato n Afrik, pr t filluar me reduktimin e emetimit t gazrave n atmosfer dhe pr t prgatitur masat tjera, t nevojshme pr luftn kundr ngrohjes globale. Zotimi i fondeve shtes nga ana e BE-s ka pr synim q t mbshtes Konferencn e OKB-s pr ndryshime klimatike, e cila sht duke u zhvilluar n Kopenhag.