Ministri i Punve t Jashtme t Belgjiks, Steven Vanackere, ka porositur vendet e Ballkanit Perndimor dhe Turqin se prafrimi i Bashkimit Europian do t ec “hap pas hapi”. Pas takimit me zyrtart grek n Athin ka deklaruar se zgjerimi i BE-s mbetet prioritet. 

Prafrimi i vendeve t Ballkanit, duke prfshir edhe Turqin, me BE-n do t ec “hap pas hapi”, ka deklaruar mbrm n Athin Vanackere. 

E ardhmja e vendeve kandidate t Ballkanit Perndimor dhe Turqis konsiston n prpjekjet q t’i afrohen BE-s, q sht m s miri t arrihet “hap pas hapi”, sht shprehur Vanackere, pasi sht takuar me Kryeministrin dhe zvendsshefin e diplomacis greke, Georgos Papandreu dhe Dimitris Drucas. 

Vanackere ka theksuar se “zgjerimi i BE-s sht ndr prioritetet e kryesimit belg dhe se qllimi i vizits s tij n Greqi sht konsultimi me vendin q sht eksperte pr rajonin pr t arritur rezultatin m t mir n kt aspekt”. 

Greqia angazhohet pr pranimin e vendeve t Ballkanit, n t cilat sht edhe Turqia n BE, por pr Turqin q sht rival i saj, parashtron si kusht “qasjen konstruktive” ndaj zgjidhjes s problemit qipriot dhe politikn e fqinjsis s mir, n prputhje me konventat ndrkombtare.
#