Presidenti i Republiks paralajmron partit: T’i hapin rrug integrimit

Presidenti Bamir Topi krkoi rinisjen e dialogut politik pr gjetjen e kompromisit t prbashkt mes dy partive kryesore.


Kreu i shtetit, krahas porosive q dha pr diplomatt shqiptar n Konferencn e Ambasadorve, prcolli dje edhe leksionet e radhs pr lidert e politiks q kan n dor frert e mbarvajtjes s politiks. “Un besoj se jan partit politike, t cilat, pas konfigurimit t ri, pas zgjedhjeve t fundit jan m pak n Parlament, q duhet t shprehin vullnetin dhe t japin zgjidhjet e tyre”, u shpreh Presidenti Topi. Kreu i shtetit tregohet inkurajues pr zgjidhjen e krizs mes demokratve dhe socialistve, por shmang do koment dhe do parashikim se far do t ndodh n vazhdimsin e negociatave.


Dialogu politik

Presidenti Bamir Topi, nprmjet nj gjuhe t zgjedhur dhe diplomatike u krkon socialistve dhe demokratve t mbyllin dialogun e kompromisit t prbashkt pr t qen m racional. Nj dialog pa fund, sipas Presidentit nuk ofron racionalitet dhe zgjidhje t situats.


“Kur ka dialog pa fund dhe pa zgjidhje, pastaj nuk jemi racional”, sht shprehur kreu i shtetit. Presidenti theksoi dje se mund t thot q mbetet gjithmon inkurajues i dialogut politik dhe i zgjidhjeve t rndsishme q vijn nprmjet dialogut politik. “Kshtu q mendoj se t gjith duhet t’i kontribuojn ktij komunikimi, i cili sht domosdoshmri civile e kohs, por edhe e politiks moderne pr t’i krijuar t gjitha hapsirat Shqipris dhe shqiptarve q t jen m t qet dhe t integrohen sa m shpejt”, tha Topi. Deklaratat pr zhvillimet e fundit politike t Presidentit jan
gjat daljes s tij nga Konferenca e Ambasadorve, q u zhvillua n Tiran. Sipas kreut t shtetit, formuln e zgjidhjes e kan n dor vetm partit m t mdha politike, pr t cilat sht koha e prshtatshme pr t dhn vullnetin pr zgjidhjen e ngrit.


Pjesmarrja

Koincidenc ose nj veprim me strategji t qart mund t quhet lvizja q krert e dy institucioneve t rndsishme si Presidenca dhe Kryeministria kan zgjedhur mnyrn pr t shmangur njra-tjetrn gjat ceremonis s djeshme n “Hotel Tirana” me diplomatt shqiptar. Kryeministri Sali Berisha foli dje pr 30 minuta n Konferencn e Ambasadorve dhe m pas sht larguar pr t zhvilluar mbledhjen e Kshillit t Ministrave n selin kryeministrore. Pas m pak se dhjet minutash pas largimit t Kryeministrit n ceremonin ku ishin t pranishm edhe ambasadort shqiptar, ka mbrritur edhe kreu i shtetit, Bamir Topi. Ministri i Punve t Jashtme, Ilir Meta, i cili kishte marr patronazhin e organizimit t ktij evenimenti, i iniciuar si tradit q nga koha e Paskal Milos si ministr i Jashtm, u tregua vrtet si i zoti i shtpis dje. Numri dy i qeveris, pasi ka prcjell Kryeministrin Berisha, ka dal n katin e par t godins ku zhvillohej ceremonia pr t pritur Presidentin Bamir Topi.


Ndonse Berisha dhe Topi ishin t pranishm n t njjtin aktivitet, Presidenti dhe Kryeministri nuk u takuan me njri-tjetrin.
#