Gjykata e Shkalls s Par pr Krimet e Rnda n Tiran, ka vendosur sot ndryshimin e mbrojtjes ndaj ish-antarve t Bands s Durrsit. Vendimi i mor, pas mungess s herpashershme t avokatve mbrojts, ka ka detyruar trupin gjykues t shtyj disa her seancn n ngarkim t ksaj bande. Edhe sot trupi gjykues iu drejtua Ministris s Drejtsis dhe Dhoms s Avokatis pr t marr masa ndaj avokatve q sabotojn procesinT pandehurit e ksaj bande jan 17 persona, shumica prej t cilve jan arrestuar tre vitet e fundit.Antart e "Bands s Durrsit", akuzohen pr nj sr veprash penale, si vrasje atentate dhe trafiqe t paligjshme. Ndrsa aktivitetin kriminal, banda e ka zhvilluar q nga viti 1997 deri n vitin 2005. Organizata kishte pr drejtues Lulzim Berishn, edhe ky i arrestuar.