Ministri i Brendshm Lulzim Basha hodhi posht sot dezinformimet e publikuara n disa media t shtypit t shkruar, sipas t cilave Shqipria rrezikon liberalizimin e vizave pr shkak t mosprmbushjes s kritereve.

“Ka nj keqprdorim t disa mediave nga zoti Rama, i cili ka nxjerr prap nga sirtari ndrrn e tij se Shqipria do t penalizohet. E kundrta sht e vrtet. Presim s shpejti nj propozim pozitiv nga Komisioni Europian q do t’i hap rrugn nj vendimmarrjeje pozitive pr heqjen e vizave pr qytetart shqiptar."

Kto qendrime Ministri Basha i paraqiti n nj komunikim me median pas takimit me Prokurorin e Antimafias s Lees Z. Cataldo Motta.

Basha dhe Motta ndrsa vlersuan bashkpunimin e deritanishm q ka konsistuar edhe n finalizimin me sukses t disa operacioneve t rndsishme kundr tentativave pr trafik nga grupe t krimit t organizuar, shprehn gatishmrin dhe vendosmrin pr intensifikimin e bashkpunimit n fazn e re t lufts kundr krimit t organizuar q ka t bj me goditjen dhe konfiskimin e aseteve ekonomiko-financiare t krimit t organizuar.

Pas takimit me Drejtorin e Prgjithshm t Policis s Shtetit, dy drejtuesit e lart dhan kt deklarat pr mediat.

Dr. Cataldo Motta,Prokurori i Republiks Lecce Itali

“N vitet e fundit goditja kundr drogs sht prmirsuar mjaft kjo pr merit t autoriteteve shqiptare. Kam ardhur ktu me ftes t Drejtorit t Prgjithshm t Policis pr t dshmuar rndsin e bashkpunimit policor dhe gjyqsor mes dy vendeve. Arritm t organizonim disa operacione shum t rndsishme veanrisht me ndihmn e Policis Shqiptare. sht aspekt shum i rndsishm. sht shum e vshtir t arrihet nj bashkpunim i till mes dy vendeve si ai mes Shqipris dhe Italis. Pr operacionin Sun Rise, do dorzohet dhe nj letrporosi. Ky ishte rasti i par pilot dhe pam q mund t vazhdojm n kt rrug”.

Hysni Burgaj, Drejtor i Prgjithshm i Policis s Shtetit

“N emr t Policis s Shtetit ju shpreh falnderimin pr bashkpunimin e shklqyer n realizimin e operacioneve t prbashkta pr goditjen e krimit, pasi vetm muajt e fundit fal ktij bashkpunimi kemi arritur rezultate shum t mira si n sasit e drogs s sekuestruar, ashtu dhe n arrestimin e trafikantve dhe ne jemi shum t interesuar pr thellimin e mtejshm t ktij bashkpunimi dhe n fusha t tjera”

Gjat ktyre takimeve mes drejtuesve t lart, u fol dhe mbi shkmbimin e t dhnave pr personat e arrestuar n Itali, n mnyr q strukturat prkatse t fillojn veprimet pr sekuestro sipas ligjit antimafia.