Transmetuar me 23032015 - 1337
Tirane 23 mars 2015 NOAal- Kryetari i Bashkise se Tiranes Lulzim Basha akuzoi qeverine se bllokon punet ne interes te qytetareve dhe se shperdoron parate e taksapaguesve ne projekte korruptive fasadashbr
br
Shperdorimi i fondeve te shqiptareve per palma te shtrenjta per te vene e hequr shtylla elektrike eshte nje krim i rende ne cdo kohe e ne vecanti ne kete kohe krize te shkaktuar nga rritja e taksave rritja e cmimit te energjise rritja e cmimit te karburantit nga qeveria Rama shte nje krim i rende dhe korrupsion i permasave te papara ne cdo rast por eshte dyfish me i rende kur qytetaret vuajne per buken e gojes kur qytetaret kerkojne e nuk gjejne pune kur dhjetera qindra prej tyre largohen nga puna sepse kompanite punedhenesit bizneset e vogla te medha te mesme e kane te pamundur ti mbajne ne bordero ne kushtet e nje krize ekonomike qe po kaplon vendin tha Bashabr
br
Deklarata e tij u dha teksa ishte i pranishem ne nisjen e punimeve per ndertimin e infrastrukturen ne nje zone te re te Tiranes e cila shtrihet pergjate njesive 4 dhe 8 ne kryeqytetbr
br
Kryebashkiaku Basha dhe perfaqesues te delegacionit te BE kane qene te pranishem ne nisjen e punimeve per te kthyer ne realitet kete projekt qe do te permiresoje rrenjesisht cilesine e jetes se qytetarevebr
br
Basha tha se ne vitin 2012 qeveria shqiptare i akordoi Bashkise se Tiranes nje shume prej afro tre milione eurosh nga fondi i BE per vendet ne proces anetaresimi per te permiresuar infrastrukturen ne zonat me te paprivilegjuara me te diskriminuara te qytetit te Tiranes per nje dekade e gjysme ne njesite 4 dhe 8br
br
Kryebashkiaku informoi se sipas kerkeses se Bashkise se Tiranes dhe me konsultimet e banoreve te kesaj zone keto fonde po destinohen per te urbanizuar teresisht kete zone e cila eshte nje zone e re ne qytet por me nevoja te medhabr
br
Basha tha se ky investim eshte ne perputhje me angazhimin e tij si kryetar i Bashkise per permiresimin e cilesise se jetes se qytetareve te Tiranes kudo ku jetojne jo vetem ne qenderbr
br
Sipas kryebashkiakut Bashkia e Tiranes po perballet prej nje viti e gjysme me bllokimin e pashembullt me te gjitha mjetet qe ka ne dore Kryeministri Edi Rama qe nga buxheti Ministria e Financave e deri tek policia e cila shoqeron neper komisariate te gjithe punonjesit e Bashkise qe kryejne pune nga krasitja e pemeve tek punimet ne trotuare e rrugebr
br
Basha deklaroi se Bashkia e Tiranes ia ka dale ne me shume se dy vjet te perfundoje afro 200 objekte te realizoje me shume investime dhe gjelberime se sa ne tete vitet e shkuara kur Bashkia drejtohej nga Edi Ramabr
br
Ai shtoi se aktualisht jane rreth 86 projekte te bllokuara te cilat ndikojne direkt ne permiresimin e jetes se qytetarevebr
br
Mbi 86 projekte qe jane gati per te nisur sot mbahen peng nga Edi Rama nga ish-kryetari i Bashkise i cili per 11 vite nuk i shtroi keto rruge ose i shtroi per mysybet si ajo pedonalja te Parlamenti e keni pare qe i dalin guret sa here qe bie shi te mos flasim per bulevardin por tani qe ka shansin te mos pengoje nje bashki qe punon me ritme dy trefish me te larta se sa kur ishte ai kryebashkiak ben te kunderten Sic pengon bulevardin sic pengon terminalin parkimet ashtu pengon edhe investimet per qytetaret e Tiranes Ndeshkon me driteshkurtesine e tij cilesine e jetes se qytetareve te Tiranes ndeshkon me mllefin e tij politik investime qe hapin vende pune rregullojne rruget e Tiranes permiresojne cilesine e jetes se qytetareve deklaroi Bashabr
br
Ai shprehu bindjen se qytetaret e Tiranes do te dine ti pergjigjen ketij bllokimi politik do te dine ti pergjigjen ne aktivitetin e tyre te perditshem te perjavshem do te dine ti pergjigjen ne diten e llogaridhenies qe eshte 21 qershori me voten dhe gjykimin e tyrebr
br
Punimet per ndertimin e infrastrukturen ne zonen e re te Tiranes e cila shtrihet pergjate njesive 4 dhe 8 perfshin ndertimin e 18 rrugeve nje shkolle kopshti cerdheje dhe qendre sociale ne Tiraneaynoaalbr
br
Komentoni mbi kete lajm me poshte Nese keni dicka per te raportuar mbi kete teme na shkruani tek prnoaal

PUBLICITET

lang enUS

p idlastbrbr