Situata n Shkoder sht ndjekur nga afr nga ministri i Brendshm Lulzim Basha, i cili s bashku me antart e komitetit ndrqeveritar dhe autoritetet vendore, kan inspektuar zonat m t rrezikuara. Thirrje pr evakuimin e banesave ka
edhe Kryeparlamentarja Jozefina Topalli, e cila ka krkuar nga banort e lagjes Bahallk dhe Ajasem t mos rrezikojn qendrimin e tyre n zonat e prmbytura. Autoritetet lokale dhe forcat e policis kan krkuar t mos prhapet panik, pasi sipas tyre situata sht nn kontroll dhe po menaxhohet me qetsi nga t gjitha strukturat prgjegjse.