Tiran (Start) - Ministri i Jashtm Lulzim Basha sht thirrur t Martn n mbrmje n prokurorin e Prgjithshme ku i jan
t ditura t gjitha detajet e ekspertve kontabl lidhur me abuzimet q jan
n ndrtimin e rrugs Durrs-Kuks, pr t ciln ministra pa imunitet akuzohet t ket qen pjes e tyre. Nj e prditshme e Tirans ka cituar burime t rezervuara brenda organit t akuzs ku theksohet se Basha ka qndruar atje pr 45 minuta.

Pas dorzimit t raportit prfundimtar, t dy ekspertve kontabl, Pllumb Ahmetaj dhe Zenun Katana, t cilt pr nj afat gati dymujor kan analizuar dhe vlersuar dmin shkaktuar shtetit shqiptar me mnyrn dhe ndjekjen e procedurave dhe m pas shpalljen e fituesit t tenderit pr ndrtimin e rrugs Durrs-Kuks, ministri nn hetim, Lulzim Basha, u njoh me kto prfundime,-bjn me dije burimet e msiprme pr gazetn Shekulli.N raportin me t cilin sht njohur edhe ministri Basha, theksohet se veprimet dhe mosveprimet e tyre i kan shkaktuar shtetit shqiptar nj dm prej rreth 230 milion eurosh.