Tiran(start)- Ministri i Punve t Jashtme, Lulzim Basha, gjat nj takimi me Mohamed Al- Orabi, zv/ministr i Punve t Jashtme pr shtjet Ekonomike dhe Ndrkombtare t Republiks Arabe t Egjiptit, ka shprehur dshirn q Egjipti t njoh sa m shpejt pavarsin e Kosovs. Basha e ka informuar zv/ministrin egjiptian, pr njohjet e deri m tanishme t pavarsis s Kosovs. N kt takim, ishte e pranishme edhe ambasadorja e re e Republiks Arabe t Egjiptit n Tiran Amina Imam.Ministri Basha pasi i uroi Ambasadores mirseardhjen dhe suksese n detyrn e saj, vlersoi marrdhniet shum t mira midis dy vendeve dhe u ndal n klimn favorizuese q ka Shqipria pr thithjen e investimeve egjiptiane n fushat me interes reciprok, si n transportin detar, energjetik dhe n turizm.Ministri Basha, pasi evidentoi rolin e qeveris Shqiptare si nj faktor stabiliteti e paqeje n rajon, vlersoi gjithashtu edhe rolin e Egjiptit n procesin e paqes n Lindjen e Mesme dhe m gjer.Bashkbiseduesit diskutuan edhe pr vizitn e pritshme t Ministrit t Punve t Jashtme t Egjiptit n Tiran, si dhe pr zhvillimet m t fundit ndrkombtare.