Zvendskryeministri Ilir Meta ka prshndetur prezantimin e strategjis s re t bashkpunimit zviceran 2010-1013 pr Shqiprin, q do t ket impakt n zhvillimin ekonomik dhe social t vendit. Sipas numrit dy t qeveris, kjo strategji sht nj vler e shtuar n mbshtetje t reformave q Shqipria ka ndrmarr, si dhe vjen n nj koh kur vendi yn po afrohet drejt Bashkimit Europian. Pr zvendskryeministrin Meta, strategjia e re e bashkpunimit do t prfshij nj sr fushash me rndsi jetike pr ekonomin vendase si dhe i kushton nj rndsi t veant zhvillimit social e n mnyr t veant, trajtimit t komunitetit rom n Shqipri. Gjat fjals s tij, zoti Meta falenderoi n emr t qeveris shqiptare autoritetet zvicerane pr ndihmn q vendi i tyre ka dhn n proceset integruese t Shqipris drejt familjes europiane.