Parkimi, me 1 mijë lekë të vjetra ora
Duke filluar nga mesi i muajit gusht e n vazhdim, parkimi i makins n kryeqytet nga bulevardi “Dshmort e Kombit” e deri te stadiumi “Qemal Stafa” do t kushtoj 100 lek ora. Sistemi i pagess aplikohet nga Bashkia e Tirans dhe biletat pr parkim do t shiten n kioska pran zonave t prcaktuara. Sipas udhzimeve t bashkis, drejtuesi i automjetit duhet t vendos biletn n pjesn e prparme t xhamit, n t kundrt makina do t hiqet me karroatrec.


Parkimi


Edhe pse do t jet parkim publik, parkimi i makins n disa akse t Tirans do t kushtoj jo pak, por 1 mij lek t vjetra ora. Pr t gjith ata q punojn apo edhe lvizin pr t konsumuar nj kafe afr ktyre zonave, do ta mendojn dy her pr t marr apo jo makinn, pasi zonat ku do t aplikohet projekti i parkimit me pages, prfshijn disa prej akseve momentalisht m t frekuentuara me makin nga kryeqytetasit, kryesisht pr t pir nj kafe. Zonat me pages do t jen bulevardi “Dshmort e Kombit”, duke filluar nga kryqzimi mes dy ministrive, deri tek Ura e Madhe e “Dajtit”, bulevardi “Gjergj Fishta”, nga Ura e Madhe e “Dajtit”, deri tek ura e “Dshmorve t 4 Shkurtit” dhe q nga kryqzimi i rrugs “Myslym Shyri” me rrugn “Dshmort e 4 Shkurtit”, deri tek Ura e Re e Bllokut. Gjithashtu, zona tjetr sht zona prpara stadiumit “Qemal Stafa”, q sht sheshi “Italia”, me t gjitha rrethimet e tij, si nga krahu lindor, krahu verior dhe nga krahu perndimor.


Bileta


Bileta, e cila do t ket t gjith elementt e siguris, sht e ndrtuar n mnyr t thjesht dhe sht lehtsisht e prdorueshme nga do qytetar. Ajo vendoset n nj vend t dukshm, n pjesn e brendshme t xhamit t makins, pr t qen lehtsisht e identifikueshme nga kontrollort. Drejtori i Drejtoris s Transportit dhe Lvizshmris n Bashkin e Tirans, Enton Punavija, u shpreh: “Projekti do t ndihmoj shum n mirmenaxhimin e trafikut rrotull qendrs s qytetit t Tirans, n reduktimin e ndotjeve urbane. Ky projekt synon t promovoj zbatimin e politikave t reduktimit t lvizjes me mjete private, duke i dhn prioritet lvizjes me mjetet e transportit publik, biikleta, kmbsor. Po ashtu, projekti ka si qllim t’u jap prparsi zonave kmbsore n kryeqytet, si sheshi “Sknderbej”, ndrkoh q synon gjithashtu t reduktoj n mnyr t ndjeshme lvizjet me mjete private motorike n zonn rreth qendrs s qytetit, gj e cila do t ndihmoj n uljen e ndotjes s ambientit dhe rritjen e cilsis s jets n komunitet”. Do t jen strukturat e Policis Bashkiake, ato q do t bjn kontrollin dhe do t marrin masat prkatse administrative. Pr kundravajtsit e sistemit do t aplikohen sanksionet e parashikuara n Kodin Rrugor, sanksione t cilat arrijn deri n heqjen e mjetit me karroatrec. Disa pika shitjeje do t vendosen n afrsi t vendparkimeve publike me pages, t parashikuara n kt projekt pilot, n distanca t afrta, duke u mundsuar qytetarve lehtsin e pajisjes me bilet, n do moment q ata do t vendosin t parkojn mjetet e tyre n zonat e msiprme, zona t cilat do t jen t pajisura me sinjalistikn e nevojshme rrugore.