Franz Beckenbauer tenton te riktheje paqen ne Bundesliga Presidenti i nderit te Bayerni iu pergjigj akuzave te shefit ekzekutiv te Dortmundit Watzke sipas te cilit bavarezet po zbatojne nje strategji per te shkaterruar rivalet ne kampionat duke u marre lojtaret me te mirebr
br
Per Beckenbauer Bayerni i Mynihut synon vetem te perforcoje skuadren dhe nuk mendon per efektet anesore qe mund te kene levizjet ne merkato citon Supersportbr
br
Marrim lojtare per te cilet ne mendojme se forcojne ekipin Eshte thjesht nje rastesi qe nga keto prurje te Bayerni dy prej tyre jane te DortmunditNderkohe qe ne forcohemi eshte normale qe dobesohet skuadra ku ishin keta lojtare por nuk eshte ky qellimi ynebr
br
Akuzat e Watzke per filozofine e Bayernit u kritikuan ashper edhe nga ish ylli bavarez Paul Breitner megjithate per Beckenbauer drejtuesi i larte i Dortmundit gezon cdo te drejte per te shprehur lirshem opinionin e tijbr
br
Eshte e gabuar te themi se Watzke po perpiqet te krijoje nje atmosfere anti-Bayern ne Gjermani Ai ka te drejte te thote cfare mendon dhe cfare ndjenbr
br
Ne akuzat e tij Watzke iu referua Mario Gotze qe u bashkua me kampionet ne fuqi te Bundesliges veren e kaluar ndersa te njejtin fat do te kete edhe Robert Lewandowski ne fund te sezonit