Investitort grek shtrijn aktivitetin e tyre ndrtues n Shqipri dhe shprehin interes pr rrugn Tiran - Elbasan, segmente t Rrugs s Arbrit, Boshti i Jugut, zgjerimin e autostrads Milot - Shkodr dhe Unazn e Madhe t Tirans. Kryeministri Berisha priti dje kryetarin e bordit t kompanis AKTOR, zoti Dimitris Koutras, nj nga kompanit m t mdha t ndrtimit t Greqi, i shoqruar nga kshilltari pr shtjet ekonomike n ambasadn greke n Tiran, z. Christos Farmakis. Zoti Koutras i prezantoi Kryeministrit vendimin e bordit t kompanis s tij pr t shtrir aktivitetin e tyre n projekte infrastrukture n Shqipri. Ai prezantoi projektet e mdha, n t cilat ka punuar kjo kompani si n rrug, ura t mdha, n qendr t Lojrave Olimpike, aeroportin e Greqis, pjes t rndsishme t rrugs “Egnatia” etj., duke shtuar se qllimi i tyre sht pjesmarrja n gara publike dhe prezantimi i projekteve private t investimeve n Shqipri. “Jam shum i impresionuar, - tha zoti Koutras, - me ndryshimet e shpejta t ndodhura n Shqipri n t gjitha fushat, por interesi yn sht t qndrojm n fushn e infrastrukturs. Ritmet e mdha t rritjes n kt fush trhoqn vmendjen e kompanis AKTOR dhe na bn t merrnm vendimin pr t investuar n Shqipri”. Kryeministri Berisha, pasi e falnderoi pr vendimin e marr dhe zgjedhjen e Shqipris si vend t shtrirjes s investimeve t tyre, i bri nj prezantim t arritjeve n fushn e infrastrukturs n Shqipri dhe t objektivave e planeve pr t ardhmen. Kryeministri theksoi se sht e rndsishme pr biznesin dhe ekonomin shqiptare t ket bashkpunim dhe pjesmarrje nga nj kompani e standardeve t ktij lloji, si kompania AKTOR. Kryeministri Berisha tha se qeveria do t vazhdonte mbshtetjen pr biznesin, si kusht i rndsishm pr zhvillimin shpejt t vendit dhe prballimin e situats delikate t krizs botrore. Kryeministri garantoi pr transparencn e proceseve t tenderimit pr veprat e infrastrukturs publike dhe lehtsi operimi n fushn e investimeve private, n prputhje me legjislacionin shum trheqs dhe lehtsues t Shqipris n kt drejtim.