Kryeministri Sali Berisha ka mohuar zrat se ka krkuar largimin e prezencs s OSBE-s nga Shqipria. I gjendur n Vlor pr inspektim t punimeve t Petroliferas, Berisha mohoi t ket krkuar largimin e prezencs s OSBE-s nga Shqipria. Nuk kam krkuar dhe nuk do t krkoj anjher largimin e OSBE-s nga vendi yn. OSBE dhe KE kan ndihmuar Shqiprin n progresin e saj dhe jemi t bindur se n zgjedhjet e ardhshme prezenca do t ftohet t sjell dyfishin e vzhguesve dhe monitoruesve gjat procesit t votimeve, tha kryeministri Berisha.

Ai u shpreh se n sezonin e ardhshm parlamentar, duhet nj tjetr dialog i partive politike pr miratimin e ligjit mbi Reformn Zgjedhore.Kryeministri komentoi gjithashtu edhe akuzat ndaj tij lidhur me pr.ligjin pr prokurorin. Ai mohoi akuzat dhe u shpreh se prokuroria nuk mund t jet n varsi t qeveris.

Ndrsa, lidhur me deklaratat e Kryetarit t Partis Socialiste Edi Rama, ai tha se tmerri q e ka prfshir at, ka t bj me humbjen n Kashar dhe aspak me deklaratat e t tjerve.