Kufiri i qarkullimit vjetor t xhirove pr biznesin e vogl nuk do t ndryshoj. Kshtu u shpreh kryeministri Berisha n mbledhjen e grupit parlamentar demokrat, ku tha se ekzekutivi mbetet i angazhuar n mbrotje t biznesit t vogl, duke sqaruar se pr kt arsye qeveria ka vendosur t zbres TVSH–n pr t gjitha ato biznese q kan nj qarkullim vjetor mbi 5 milion lek. Duke e cilsuar luftn ndaj informalitetit si leva e Arkimedit pr t garantuar liri n ekonomin e tregut, Berisha tha se qeveria ka vendosur t ndrhyj gjithashtu me nj sr masash q kan si synim mbrojtjen e biznesit t vogl dhe ekonomin nga evazioni fiskal.
N mbledhjen e grupit kryeministri Berisha u ndal n mnyr t veant tek seanca e fundit plenare pr kt vit q pritet t mbahet t mrkurn e q sipas shefit t qeveris pritet t kaloj ligje me nj rndsi t veant.
N mbledhjen e grupit kuvendor demokrat, kryeministri Berisha vlersoi n mnyr t veant punn e palamentit gjat 100 ditve t tij, duke e cilsuar angazhimin e maxhorancs qeverisse, si m t mirin dhe m intensivin pas miratimit t nj sr aktesh, ligjesh dhe marrveshjesh, q zoti Berisha i vlersoi me nj rndsi t veant pr vendin.