Kryeministri Sali Berisha priti dje ambasadoren e Maqedonis, znj. Blagorodna Mingova – Krapiva, me rastin e prfundimit t detyrs s saj n Tiran. Berisha e falnderoi ambasadoren Krapiva, pr kontributin q ajo ka dhn gjat ktyre viteve n forcimin e miqsis midis dy vendeve tona dhe zgjerimin, thellimin e bashkpunimin n t gjitha fushat, n dobi t s mirs s ndrsjell t dy popujve. Kryeministri Berisha vlersoi se ambasadorja Blagorodna Mingova – Krapiva e prfundoi me sukses misionin e saj dhe largohet si nj mike e madhe dhe e shquar e popullit shqiptar. Duke vlersuar nivelin shum t mir t marrdhnieve politike midis dy qeverive dhe t dy vendeve, ambasadorja e Maqedonis, znj. Blagorodna Mingova – Krapiva, i shprehu Kryeministrit Berisha mirnjohjen pr bashkpunimin e shklqyer me qeverin shqiptare gjat ktyre katr viteve q ajo ndodhej n Tiran. Ambasadorja vlersoi se gjat ksaj periudhe Shqipria ka hedhur hapa t jashtzakonshm dhe se ajo ka qen dshmitare e progresit galopant q vendi ka
n veanti, pr sa u prket reformave t rndsishme n t gjitha fushat dhe n veanti antarsimit n NATO dhe progresin me shpejtsi t madhe drejt antarsimit n Bashkimin Evropian. N kt kontekst, ambasadorja Blagorodna Mingova – Krapiva vlersoi prkushtimin dhe vendosmrin e qeveris shqiptare n realizimin e ktyre reformave t rndsishme, te cilat bn t mundur kt progres. Ambasadorja Blagorodna Mingova – Krapiva u shpreh se largohet nga Shqipria me prshtypjet m t mira pr ndjenjat e miqsis dhe dashamirsis q ajo ka prjetuar gjat ksaj periudhe nga qytetart shqiptar si dhe me prshtypjet m t shklqyera pr bashkpunimin shum t ngusht, t hapur, t sinqert e t suksesshm me qeverin shqiptare. N takim u vlersua fakti nga te dyja palt se bashkpunimi mes dy vendeve dhe miqsia ka njohur nj intensifikim t shquar gjat ktyre viteve sidomos pr sa u prket shkmbimeve ekonomike tregtare dhe bashkpunimit rajonal n veanti t Karts A3. S fundmi pas takimit, Kryeministri Berisha shtroi nj drek pr nder t ambasadores Blagorodna Mingova – Krapiva, n t ciln morn pjes edhe prfaqsues t tjer t trupit diplomatik t akredituar n Tiran.