Berisha, apel Ramës: Merre në konsideratë
N tryezn e Kryeministrit Sali Berisha, nuk ka mbrritur asnj pakt, draft apo dokument nga ndonj institucion perndimor pr situatn politike n Shqipri. Menjher pas kthimit nga Kroacia, ku mori pjes n takimin e BERZH-it, vet Kryeministri Sali Berisha n nj dalje pr mediat dje hodhi posht do aludim q flet pr ekzistencn e nj draft-marrveshjeje q do t’i jepte zgjidhje situats politike. Sipas tij, t vetmet dokumente q disponon, jan ato t Kshillit t Evrops dhe Komisionit Evropian, q shprehen pr transparenc n prputhje me Kushtetutn. Ai konfirmoi se t vetmet opsione pr zgjidhje jan ato t ofruara n tryezn e Presidentit t Republiks nga komiteti presidencial i KiE dhe t prforcuara m pas dhe Byroja e Asambles Parlamentare t ktij institucioni, q sugjerojn Gjykatn Kushtetuese dhe Komisionin e Venecias pr zgjidhje. Kryeministri tha se n nj linj, madje jan edhe deklaratat e KE-s, pr transparenc brenda parimeve kushtetuese. Duke iu referuar dy institucioneve t rndsishme ndrkombtare edhe zgjidhjen Kryeministri e referoi tek qndrimet e tyre. Z. Berisha i bri apel kryetarit t PS-s q t marr n konsiderat kto opsione pr zgjidhje. Bashkimi Evropian e ka
t qart n mnyr t prsritur se shtja duhet zgjidhur nga politika shqiptare, duke kujtuar se zbatimi i mekanizmave t shtetit ligjor do t zgjidhin do lloj situate. Kshtu deklaroi Kryeministri Sali Berisha n nj dalje publike rreth ors 13:00, duke e cilsuar mashtrim gjithka u tha pr nj marrveshje mes palve q do t’i jepte fund grevs s uris s opozits. “Ju garantoj me prgjegjsin m maksimale se n tryezn time, n mnyr absolute dhe kategorike, nuk ekziston as dhe nj draft tjetr, as dhe nj pakt tjetr, as dhe nj dokument tjetr, nga askush dhe asnjeri, nga asnj institucion evropian apo vendor. Gjithka tjetr jasht ksaj q thash un, sht gnjeshtr e bazuar mbi mashtrimin. E them kt pr t hequr do lloj aludimi”, - tha Berisha. Kryeministri ftoi liderin socialist, Edi Rama, q t pranoj zgjidhjen e ofruar nga Byroja Parlamentare e Kshillit t Evrops, pasi deklarata ofron mundsit pr transparencn m t madhe. Kreu i qeveris i krkoi Rams q pr krkesn e tij t'i drejtohet Gjykats Kushtetuese, e cila nga ana e saj mund t krkoj opinionin pr qndrimin e dhn. "Un mbetem i hapur pr dialog dhe jam i gatshm t zbatoj me prpikmri t gjitha detyrimet tona n prputhje me ligjet dhe Kushtetutn pr dhnien fund t ksaj situate, sikundr respektoj kampingun e ngritur n dyert e Kryeministris", - u shpreh Berisha, duke theksuar se nuk do t lejohet bllokimi i trafikut n akset nacionale.


Kryeministri hodhi posht gjithashtu se ka pasur presion ndrkombtar pr t zgjidhur situatn. Ai tha se nj gj e till nuk ndodhi edhe n kohn kur viheshin n diskutim nga Kushtetuta mandatet e deputetve socialist, n rast se do t mbusheshin 6 muaj mospjesmarrjeje n Kuvend. Duke folur pr grevn socialiste, Kryeministri tha se respekton t drejtn e tyre pr t protestuar dhe se nuk do t ndrhyj pr largimin e tyre nga bulevardi, pavarsisht vendit t paprshtatshm q kan zgjedhur duke bllokuar trafikun n kryeqytet. Por i njjti qndrim nuk duket se do t mbahet pr akset kombtare n rast t bllokimit t tyre nga militant t PS-s. Kryeministri i bri edhe nj her thirrje kryetarit t PS-s, Rama, q t lejoj ekipet e mjekve t vizitojn grevistt e uris. N prgjigje t interesit t gazetarve, kryetari i qeveris garantoi se mazhoranca do t trajtoj n prputhje me Kushtetutn dhe jasht do ndrhyrjeje kandidaturat e ofruara nga Presidenti i Republiks pr antar t Gjykats Kushtetuese. Qllimi i konferencs s djeshme pr shtyp t Kryeministrit Berisha ishte takimi vjetor i BERZH-it. "Kt vit ka nj rritje me 140% t eksporteve. N kt rritje, 45% e saj i detyrohet energjis, por mbi 90% sht e palidhur me energjin”, - tha ai. Kryeministri theksoi se n nj koh kur vendet e tjera njoftonin pr rnie t ekonomis, ai deklaroi se qeveria shqiptare do t vijoj rritjen e pagave e pensioneve.