Kryeministri Sali Berisha kerkoi nga opozita q t mos prdor foltoren e parlamentit pr krcnime, ndrsa pikrisht n seanc kujtoi vitin e trisht pr shqiptart 1997.

"N at vit un ua dhash juve pushtetin pr shkak se shqiptart menduan se vrtet qeveria kishte prekur parat e tyre npr piramida. Po sot? Pikrisht sot un jam srish ktu, pasi shqiptart e kuptuan q ne nuk kishim marr parat e tyre", u shpreh Berisha.

Kryeministri reagoi ashper pas fjalimit t ish-kryeministrit Bashkim Fino, qe drejtonte qeverine ne kohen kur ai ishte president.

Nga ana e tij Fino theksoi se ne fjalimin e tij nuk kishte as gjuhe urrejte, as fanatizmi, ndersa kujtoi se ne ato vite te veshtira per Shqiperine ishte pikerisht Berisha, personi t cilit po i lkundej toka nn kmb pr shkak t drejtimit t keq t vendit.

"Un t kam mbrojtur nga ministrat e tu dhe sot flas me gjuhn e pajtimit kombtar", u shpreh Fino.