Kryeministri mbërrin në Tiranë pas 2300 kilometrash
Kryeministri Berisha ka udhtuar pr m shum se 2300 kilometra dhe eskorta e tij ka pasur nj shpejtsi prej 180 kilometrash n or. Vullkani n Island bllokoi linjat ajrore dhe Kryeministri ndrmori nj udhtim t gjat me makin prmes gjith Evrops, me nj nat ndales n Vjen, pr t mbrritur n Tiran mbrmjen e djeshme. Me t hyr n pikn kufitare me Malin e Zi, n Muriqan, Berisha dha nj prononcim pr TV Klan, ku tha se lodhja ja kishte vlejtur, pasi donte t ndante me shqiptart gzimin pr nj nga sukseset m t rndsishme n historin e vendit. “Ju falnderoj q keni dal dhe ju falnderoj me interesin e madh q keni ndjekur udhtimin tim, kam shum knaqsi q ju takoj, t’ju prshndes. Udhtimi ishte i gjat, jo pa lodhje, por motivi i tij ishte shum m i fuqishm. Qiejt u bllokuan, rrugt ishin t lira. Un zgjodha rrugt pr t ndar sa m shpejt q t jet e mundur gzimin dhe knaqsin e nj suksesi historik pr Shqiprin dhe shqiptart, e nj suksesi n t ciln qytetart e Shqipris, zyrtart e saj, miqt e Shqipris, kan kontributin e tyre t madh”.


Zoti Berisha, ju keni zhvilluar nj takim me ish-kryeministrin e Shqipris, pati nj sinjal ky takim...?


Po, un n Vjen takova shefin historik t s majts shqiptare, zotin Fatos Nano. Por, do t m lejoni q t’ju informoj nesr gjithka me hollsi, si pr Brukselin dhe takimet e mia n Bruksel, ashtu edhe pr udhtimin tim deri n Muriqan, n t gjitha aspektet e tij. Edhe njher dua t’ju falnderoj shum przemrsisht pr mnyrn se si e keni paraqitur vizitn time n Bruksel dhe n mnyrn se si keni ndjekur n mnyr t vazhdueshme nga Brukseli deri n Shqipri.


N takimin q keni pasur me krert e lart t Bashkimit Evropian. Kemi nj sinjal q Shqipria mund t prfitoj liberalizim kt ver?


Un kam jo vetm sinjale, por kam vlersime shum pozitive pr do gj. Besoj se do t m mirkuptoni q t’u bjm mediave nj informacion shum t zgjeruar nesr.


Zoti Kryeministr, do ta shnoni si nj rekord tuajin personal kthimin nga Brukseli n Tiran?


Motivi i ktij udhtimi ishte shum i fuqishm. Pr mua e rndsishme ishte q t ndodhesha nj minut e m par n Shqipri, bra m t pamundurn q ta realizoj kt n kushte t veanta. Natn e mir, ju falnderoj shum!