Rreth ors 20.00 t mbrmjes s djeshme, pas nj udhtimi me makin q nga Vjena, kryeministri Berisha mbrriti n Muriqan, ku ka folur pr TV Klan, ndrkoh q ka vijuar normalisht rrugn me makin drejt Tirans. N intervistn pr TV Klan ai ka sqaruar n prgjithsi se prse u takua me Fatos Nanon, duke thne se me t ka biseduar pr nj marrveshje dy-dekadshe, ndrkoh q detajet do bhen t ditura ditn e sotme n nj konferenc shtypi.

"Ju falenderoj q keni dal dhe ju falenderoj me interesin e madh q keni ndjekur udhtimin tim, kam shum knaqsi q ju takoj, t'ju prshndes. Udhtimi ishte i gjat, jo pa lodhje, por motivi i tij ishte shum m i fuqishm. Qiejt u bllokuan, rrugt ishin t lira. Un zgjodha rrugt pr t ndar sa m shpejt q t jet e mundur gzimin dhe knaqsin e nj suksesi historik pr Shqiprin dhe shqiptart, e nj suksesi n t ciln qytetart e Shqipris, zyrtart e saj, miqt e Shqipris, kan kontributin e tyre t madh"

Zoti Berisha, ju keni zhvilluar nj takim me ish-kryeministrin e Shqipris, pati nj sinjal ky takim"?

"Po, un n Vjen takova shefin historik t s majts shqiptare, zotin Fatos Nano. Por, do t m lejoni q t'ju informoj nesr gjith ka me hollsi, si pr Brukselin dhe takimet e mia n Bruksel, ashtu edhe pr udhtimin tim deri n Muriqan, n t gjitha aspektet e tij. Edhe njher dua t'ju falenderoj shum przemrsisht pr mnyrn se si e keni paraqitur vizitn time n Bruksel dhe n mnyrn se si keni ndjekur n mnyr t vazhdueshme nga Brukseli deri n Shqipri. N takimin q kemi pasur me krert e lart t Bashkimit Europian.

Kemi nj sinjal q Shqipria mund t prfitoj liberalizim kt ver?

"Un kam jo vetm sinjale, por kam vlersime shum pozitive pr do gj. Besoj se do t m mirkuptoni q t'u bjm mediave nj informacion shum t zgjeruar nesr.

Zoti Kryeministr, do ta shnoni si nj rekord tuajin personal kthimin nga Brukseli n Tiran. "Motivi i ktij udhtimi ishte shum i fuqishm. Pr mua e rndsishme ishte q t ndodhesha nj minut e m par n Shqipri, bra m t pamundurn q ta realizoj kt n kushte t veanta.