Demokratet e cilesojne si reagim nervoz te presidentit Bamir Topi, vendimin per te kthyer ne kuvend ligjin e pronave me pretendimin se eshte ne kundershtim me kater nene te kushtetutes. Sipas ligjvenesit te Elbasanit, Luciano Boci, nervozizmi i kreut te shtetit eshte njekohesisht edhe nje hakmarrje ndaj mazhorances dhe votimit te saj kunder dy kandidaturave qe zoti Topi i propozoi kuvendit si anetare te gjykates se Lart.

Por pertej kesaj, Boci thote se mazhoranca do ta votoje njesoj draftin
per pronat pasi ne shqyrtimin qe i eshte bere me pare ne komisionin e
ligjeve, rezulton se ai nuk cenon aspak kushtetuten.“Mnyra se si e ka kthyer presidenti nuk sht shum e sakte pasi ka
shprehur nj lloj nervozizmi kur thot q ligji pr pronat shkel
preambuln dhe pastaj ka renditur dhe nenet prkatse. Mnyra se si do
veproj grupi parlamentar I PD…. Prderisa kjo cshtje ka kaluar n
komisionin e ligjeve sht par q nuk shkel kushtetutn, sht n
prputhje me ligjshmrin dhe me kushtetutn e ktij vendi dhe prderisa
ne e kemi votuar nj her pro un pretendoj q ne do ta kalojm pr pro
sepse sht detyr e qeveris dhe nuk mund ky vend t lihet pa nj ligj
t sakt duke e zvarritur, duke e kthyer, duke e cuar n gjykatn
Kushtetuese, duke u shprehur nj her n nj pozicion pro dhe nj her
n nj pozicion kundr” thot Boci.Njekohesisht deputeti i selise blu ka folur edhe per ndryshime ne qeveri
edhe pse thote ai kabineti aktual i ka plotesuar te gjitha objektivat e
parashikuara.“sht n dshirn dhe kompetencn e kryeministrit i cili pr t
performuar puna e gabineteve q mbulon mund t bj edhe rotacione edhe
ndryshime t tjera, n bashkpunim edhe me aleatt, n komunikim edhe me
strukturat e partis. Pra sht n gjykimin e tij n baz t puns q
kan treguar kabinetet q t mos bhen ndryshime” thot Boci.