Kryeministri Sali Berisha hodhi poshte deklarimet e kryesocialistit Rama se vendi eshte ne krize ekonomike. Kryeministri ishte ne Fier per perurimin e rruges Hoxhare-Darezeze 9.5 km me vlere 100 milione leke dhe rrugeve te brendshme te fshatit Darezeze me vlere 35 milione leke.

Sipas tij opozita ka mani te mohoje realitetin sepse ne kete menyre perfytyron se mund te vije ne pushtet.

Le trsquoi pyesin ata atehere me krize po rriten rrogat dhe si mund te rriten rrogat dhe pensionet me krize Ne krize po asfaltohen rruget Vetem gjate kesaj vere dhe vetem rruge qe zbresin drejt detit jane asfaltuar dhe inauguruar rreth 100 kilometra rruge. Ju qe flisni per krizen dua trsquoju pyes ketu Me krize rriten 60 eksportet e vendit eksporti eshte prodhim me shume se cdo gje tjeter eksporti eshte prodhim bujqesor eksporti eshte tekstile eshte kepuce eshte makineri eshte minerale dhe keto jane prodhime dhe ne rast se vendi eshte ne krize me cfare mekanizmi do te rriteshin ato rreth 60 me shume se ne cdo vend tjeter te Evropes. Ky vend te cilin ata e shpallin ne krize klasifikohet nga bota si vendi i 57 ku jetohet me mirerdquo tha Berisha.

Kryeministri pershendeti edhe liberalizimin e pritshem te vizave me vendet e Bashkimit Europian duke e cilesuar kete stine si nje vjeshte te madhe.

ldquoNe ia dolem bashkerisht te plotesojme nje nga nje kushtet dhe te meritojme plotesisht qe gjate muajve qe vijne te levizim te lire ne mbare Evropen njelloj si qytetaret e sajrdquo u shpreh Berisha.

Kryeministri Berisha u premtoi banoreve te Darzezes se gjate ketij mandati qeverises nuk do te kete rruge te pashtruar ne komunen e tyre.