Pas prfundimit t dits s par t punimeve t samitit t Dubrovnikut, Kryeministri Berisha iu prgjigj interesit t medias s pranishme n kt aktivitet:


Pyetje: Zoti Kryeministr sa i rndsishm sht ky takim pr perspektivn evropiane t vendeve t Ballkanit?


Kryeministri Berisha: Un mendoj se sht nj takim jashtzakonisht i rndsishm, n kuptimin q ktu ishin t pranishm Kryeministri i Francs, i Polonis, i Sllovenis, i Bullgaris dhe t tjer. T gjitha jan vende antare t Bashkimit Evropian dhe u shprehn qart pr perspektivn e sigurt evropiane t Shqipris, n mnyr eksplicite Kryeministri i Francs dhe t rajonit n prgjithsi. Un mendoj se ky takim ishte shum i dobishm, sepse ktu shkmbehen pikpamjet pr t gjith problematikn q ekziston n vende dhe n rajon, si dhe krijohet nj kuptim m i qart, m i mir pr t gjitha zhvillimet. Pra, un mund t them se ky ishte nj samit vrtet shum i dobishm dhe, si e dgjuat ju, oratort shprehn vizionin e tyre trsisht n mbshtetje t perspektivs evropiane t Shqipris dhe t rajonit.


Pyetje: Zoti Kryeministr, kemi pjesmarrjen e Kosovs, por nga ana tjetr kemi bojkotin e Serbis. Sa ndikon kjo n bashkpunimin rajonal?


Kryeministri Berisha: Kjo, absolutisht, sht nj gj q duhet t mos ndodh. Sepse, edhe njher, dua t theksoj se ideali evropian duhet t jet ideal udhheqs pr kombet tona dhe kto nuk pajtohen me mosdialog apo me qndrime prjashtuese. N kt kontekst uroj dhe dshiroj q kto praktika t marrin fund sa m shpejt.