Kryeministri i vendit Sali Berisha ne kuader te 20-vjetorit te levizjes se dhjetorit te vitit 1990 ka pershendetur studentet qe atehere zbriten ne shesh kunder diktatures me te eger komuniste.

Ne nje konference per shtyp te mbajtur para pak castesh Berisha ka shprehur vleresimin e tij ndaj ketyre studenteve te cilet i sollen Shqiperise te drejten e lirise.

Studente dhe studente shqiptare me rastin e 8-dhjetorit kur 20 vjet me pare u perballem me diktaturen me te eger qe ka njohur Evropa ju pershendes te gjitheve kudo qe ndodheni. Gezuar festen e lirive tona festen e 8 dhjetorit Sot per mua dhe secilin prej jush te nderuar qytetare shqiptare eshte momenti tu perulemi sakrifices se atyre studenteve ka deklaruar Berisha.

Kreu i qeverise ka pershendetur edhe ish-bashkepunetorin e tij Azem Hajdari qe bashke me te rinjte e tjere ndezen rrezen e shpreses.

Studentet nen udheheqjen e tribunit Azem Hajdari ne vendin me te izoluar te planetit do te ngriheshin dhe do te ndiznin mbi shpirtrat dhe zemrat tona te shkretetuara rrezen e shpreses ka pohuar Berisha.

Ju u shfaqet ate nate dhjetori si misionare si qenie tokesore ndaj dhe ne nuk kishim fjale apo emer tjeter per ju pervec fjales se lirise sone. U be e mundur fitorja perfundimtare ndaj regjimit me tiranik qe planeti kishte njohur ndonjehere. Sot pas 20 vjetesh vepra juaj qe e beri vitin 1990 me te rendesishmin eshte shume me e madhe dhe shnderrin qindra here me shume se dhjetori i lsquo90-es iu eshte drejtuar ai studenteve.

Lideri i Partise Demokratike ka shtuar me tej se tani ai u detyrohet atyre kthimin ne realitet te endres evropiane.

Ata qe kane lindur pas lsquo90-es ju detyrohen juve fatin e madh qe rriten te lire. Kombi shqiptar ju detyrohet ju sot Shqiperine anetare te NATO-s dhe levizjen e lire ne mbare Evropen. Mua nuk me mbetet gje tjeter vecse te shnderroj ne realitet endrren tuaj evropiane. Zoti ju bekofte ju dhe shqiptaret ka shtuar Berisha.