Zv/ndihms Sekretari Amerikan i Shtetit, Stuart Jones ka zhvilluar nj takim me kryeministrin e vendit Sali Berisha. Gjat takimit, kryeministri Berisha theksoi se ratifikimi n Senat dhe firmosja nga Presidenti Bush i Protokollit t Antarsimit t Shqipris n NATO prbjn ngjarjen m kulmore n marrdhniet midis dy vendeve tona, q nga njohja e pavarsis s Shqipris nga SHBA.M tej, ai theksoi se ngjarje madhore pr vitin e ardhshm jan zgjedhjet e prgjithshme dhe se qeveria shqiptare sht e vendosur t bj gjithka sht e mundur pr t organizuar zgjedhje t lira e t ndershme, n mnyr q vendi t shkputet prfundimisht nga tradita e diskutimit pr cilsin e zgjedhjeve.Kryeministri siguroi se qeveria po prgatit regjistrin dixhital t shtetasve, kartat e reja t identitetit dhe pasaportat biometrike.M par, gjat nj fjalimi t mbajtur para ambasadorve shqiptar, n ditn e tret t Konferencs s Ambasadorve t Republiks s Shqipris, zv/ndihms Sekretari Amerikan i Shtetit, Stuart Jones, vlersoi progresin dhe reformat e bra n shum fusha, gj q sipas tij solln dhe marrjen e ftess pr antarsim n NATO. Jones prmendi n veanti raportin e fundit t Banks Botrore ku Shqipria renditet e dyta pr reformat e ndrmarra.Duke folur pr Kosovn, z.Jones tha se ka progres n zhvillimet atje dhe moi se numri i vendeve q kan njohur pavarsin sht i konsiderueshm, duke u shprehur optimist se ky numr do t rritet ndjeshm n t ardhmen.Jones mbulon Evropn Juglindore n Departamentin Amerikan t Shtetit.