Mbyllet me dhunë java e parë e kampionatit shqiptar, ndërsa ndeshja e fundit i është dhënë Skënderbeut në tavolinë 2 me 0, kur ata kryesonin takimin 1 me 0
Dhuna n futbollin shqiptar ka filluar q me nisjen e sezonit t ri t Superligs n vend, pikrisht pr shkak t saj ndeshja e fundit t javs s par sht dhn n tavolin 2 me 0 pr Sknderbeun, q udhtoi n Kavaj, ku ve futbollit, u prplas edhe me gur e sende t tjera t hedhura nga tifozt n fush. Fusha e Bess pritet t dnohet rrept dhe ndeshjen e javs s tret, kur ky ekip do t pres Flamurtarin e Vlors, mund t luhet n nj fush asnjanse.


Dhuna


Nj mnyr e turpshme pr t filluar sezonin e ri t futbollit shqiptar. N Kavaj, ndeshja prmbyllse e javs mes Bess dhe Sknderbeut sht ndrprer prpara fishkllims finale t arbitrit Albano Janku, pr shkak se tifozt kan nisur t hedhin gur n fushn e lojs, duke goditur edhe ansorin Denis Rexha. Ishte minuta e 88-t e ndeshjes dhe korart po kryesonin 1-0 fal golit t realizuar nga Markovii n minutn e fundit t pjess s par. Cikalleshi u pengua n zon dhe sipas tifozve kavajas, ishte penallti, ndrsa arbitri Janku tha “jo” dhe lejoi vazhdimin e lojs. N kto moment, tifozt kavajas filluan t hidhnin n fush stola dhe sende t tjera t forta. Kjo gj ka uar n ndrprerjen e prkohshme t takimit nga ana e arbitrave dhe delegatit. Pas disa prpjekjesh dhe thirrjesh nga ana e drejtuesve t Bess pr t qetsuar tifozerin, ndeshja rinisi pas rreth 10 minutash ndrprerje. Por s’qe e thn t vazhdonte gjat, pasi sapo ansori Denis Rexha ka shkuar n cepin e fushs, ai sht goditur menjher me nj shishe n kok dhe kjo e ka
t pamundur vazhdimin e lojs.


Ndrprerja


Kryesori Janku, pas konsultimit edhe me delegatin e federats, ka vendosur ndrprerjen prfundimtare t takimit, duke e quajtur t pamundur vazhdimin e tij, pr shkak t dhuns nga shkallt e stadiumit. Kjo do t thot q Besa do ta humbas ndeshjen n tavolin 2-0, ndrsa fusha e saj pritet t marr nj pezullim t rnd. Pr udin e t gjithve, ngjarja ndodh q n javn e par t kampionatit, ndonse shenjat ishin dhn q t dieln n takimin mes Elbasanit dhe Tirans, kur tifozt vendas hodhn n fush shishe prgjat gjith pjess s dyt t ndeshjes q mbaroi n barazim. Sezonin e shkuar, takimi mes Gramozit dhe Sknderbeut u ndrpre pikrisht pr shkak t hedhjes s gurve n fushn e lojs nga ana e tifozve kolonjar. Ndrkoh, pritet q masat ndshkuese nga federata pr kto dy takime t para t sjellin n njfar mnyre edhe uljen e tensionit gjat ndeshjeve t futbollit.


Ndrhyrja e policis


Ka qen ndrhyrja e policis q nuk lejoi pushtimin e fushs, ndrkoh q mijra tifoz, rreth 8 mij t till, kan tentuar t hyjn n fushn e blert n Kavaj. Por policia, edhe pse e gjendur n nj situat t vshtir, ka arritur ta mbaj t paarritshme fushn e stadiumit t Kavajs, aty ku lojtart e t dyja skuadrave, vet shefi i garave n FSHF, Ilir Shulku, gjyqtar e vzhgues t ndeshjes, po merrnin e jepnin pr ta vijuar ndeshjen. Tifozt kavajas, t irrituar n maksimum, nuk e kan lejuar kt gj, sepse nga t katr ant kan vrshuar gur, shishe plastike uji dhe sende t tjera t forta drejt fushs. Policia ka mundsuar mospushtimin e fushs nga turma e madhe e tifozve, t cilt e kan tentuar kt gj, por pa ia arritur dot. Drejtuesit e federats (i pranishm n tribunn VIP t stadiumit kavajas ka qen edhe presidenti i FSHF-s, Armand Duka, n mes dy presidentve respektiv, Agim Zeqo dhe Nexhat Bizhdili) kan prdorur t gjitha mnyrat pr t
t mundur vazhdimin e lojs, duke prdorur pjestar t stafit teknik dhe lojtar t skuadrs vendase pr qetsimin e publikut, por tifozt e pranishm n stadium nuk kan lejuar kt gj.


Dhuna nisi n Elbasan, u qllua ansori


Edhe pse pak dit m par jan miratuar ndryshimet n rregulloren e gars pikrisht pr t parandaluar me dnime shum m t rnda se m par, si duket, elbasanasit nuk duan t’ia din. Nj tifozeri me t vrtet problematike dhe aspak “fair play”, kur gjykimi n fakt ka qen korrekt. Priten masat e para t ashpra, me gjob t rnd dhe deri n pezullim t fushs pr disa jav. Sendet e forta t hedhura n fush, madje edhe gjuajtja e ansorit e komprometojn rnd klubin elbasanas.


Renditja e Superligs


1. Sknderbeu 3 pik


2. Flamurtari 3 pik


3. Vllaznia 3 pik


4. Shkumbini 1 pik


5. Teuta 1 pik


6. Lai 1 pik


7. Tirana 1 pik


8. Elbasani 1 pik


9. Kastrioti 1 pik


10. Dinamo 0 pik


11. Bylis 0 pik


12. Besa (-1) 0 pikKalendariJava 2


28.8.2010


Lai-Shkumbini


Kastrioti-Vllaznia


Bylis-Elbasani


Flamurtari-Tirana


Dinamo-Besa


Sknderbeu-Teuta


STASTIKA


Sezoni Ekipi Gola


2002–2004 Vllaznia 30


2004–2005 Panionos 0


2005–2006 Tirana 47


2007–2009 SV Ried 34


Nga 2009 Rapid 16