Antari i kryesis sulmon udhheqjen: Humbi betejn me korrupsionin

Riaktivizohen zrat e mendimit ndryshe brenda Partis Demokratike. Antari i kryesis s PD-s, Aleksandr Biberaj, pas nj pushimi t prkohshm sht rikthyer srish n arenn politike pr t atakuar srish dhe pr t krkuar kt her konstituimin e forumeve t Partis Demokratike. Megjithse nuk figuron n listn e Kshillit Kombtar t PD-s, Aleksandr Biberaj vazhdon t jet antar i kryesis s Partis Demokratike, edhe pse kjo struktur e ksaj partie nuk sht mbledhur asnjher prgjat nj viti. Biberaj, antar kryesie n detyr, akuzon kryetarin Sali Berisha se e ka kthyer forcn kryesore n qeverisje n nj parti inekzistente, duke suprimuar t gjitha strukturat e saj. Duke qen t zn me mandatin e dyt qeveriss, demokratt duket se kan harruar t merren me strukturat e partis. Ish-deputeti Aleksandr Biberaj, i shndrruar tashm n nj nga zrat mjaft kritik brenda selis blu, ka vn theksin te mosfunksionimi i strukturave partiake, duke nisur nga kryesia, pjes e s cils sht edhe ai vet, pr t vazhduar me nnkryetart, sekretarin e prgjithshm dhe sekretart e tjer, edhe kta pa mandate. Riformatimi i strukturave t PD-s duket se fsheh nn vete nj min me sahat. Paknaqsit q priten t shfaqen nga ky proces, mund t rrezikojn votat e brishta t demokratve pr t garantuar shumicn parlamentare n Kuvend. Pak muaj para mbushjes s vitit, kur Kuvendi Kombtar i Partis Demokratike rikonfirmoi Sali Berishn kryetar dhe zgjodhi kshillin e ri kombtar, jo vetm q ky forum ende nuk sht konstituuar, por pr rrjedhoj as strukturat e reja t partis nuk jan zgjedhur, duke nisur nga kryesia, nnkryetart dhe sekretariati.


Biberaj

“Kjo situat prbn nj grusht t rnd institucional ndaj PD-s dhe demokracis. Mendoj q PD, antart, simpatizantt, duhet t angazhohen n nj reformim t brendshm t partis”, u shpreh dje Biberaj. Ish-deputeti i PD-s thot se pr situatn e krijuar, prgjegjs sht numri nj i selis blu, Berisha, i cili sipas ish-deputetit drejton partin me filozofi dhe forma diktatoriale.
Biberaj deklaroi se PD-ja ka nevoj pr nj reformim t thell, pasi as n 1997-n, sipas tij, kjo parti nuk arriti n gjendjen q sht sot. Ai deklaroi se edhe qeverisja po reflekton t njjtat probleme, ndrkoh q ka humbur dhe betejn kryesore, pr t ciln u votua q n 2005-n, at me korrupsionin. N mbyllje t vitit 2009, por dhe n muajt e par t 2010-s, kryetari demokrat Berisha deklaroi disa her se shum shpejt do t mblidhte Kshillin Kombtar pr zgjedhjen e strukturave drejtuese, madje duke nnvizuar se do t kishte prurje t reja e jo vetm riciklim t emrave t vjetr. Por kjo nuk ndodhi, jo vetm ather kur planet e kreut t PD-s pengoheshin nga fatkeqsit natyrore apo vizita t rndsishme jasht shtetit, por as sot n koh pushimesh, ndrkoh q po shkohet drejt zgjedhjeve e vendore, pa struktura t rinovuara.
#