Deputeti i Partis Demokratike, Aleksandr Biberaj deklaroi sot se gjat vitit 2008 priten reforma edhe brenda PD-s, q kryesisht do t synojn n ndarjen e mandateve t ekzekutivit nga mandatet politike, si dhe prgatitjen pr zgjedhjet parlamentare t vitit 2009.Biberaj theksoi se "reforma n sistemin e drejtsis, bashk me reformn zgjedhore do t jet prioriteti kryesor i maxhorancs gjat sesionit t ri parlamentar". "sht diskutuar edhe ligji pr kufizimin e imunitetit, i cili besoj se do t trajtohet sapo t hapet sesioni parlamentar, por edhe ligji pr hapjen e dosjeve t bashkpuntorve t sigurimit t shtetit q besoj se do t diskutohet srish. Gjithashtu kemi edhe reformn e decentralizmit, e cila do t trajtohet me mjaft prioritet nga maxhoranca gjat vitit 2008", deklaroi zoti Biberaj.Sipas tij, "kto do t jen pak a shum kolonat kryesore gjat sesionit t ri parlamentar, ndrkoh q n marrdhnie me aleatt, do t diskutohet shtja e kodit zgjedhor dhe kryesisht shtja e pragut elektoral".