Lideri i Al Kaedes, Osama bin Laden sulmon presidentin amerikan Barack Obama, pikerisht kur ky i fundit po tenton te hape siparin e marredhenieve te reja me boten myslimane.

Bin Laden e akuzon Obamen se po perdor te njejten politike si Bush.

"Obama dhe administrata e tij kane kryer akte qe na nxisin urrejtjen dhe deshiren per hakmarrje ndaj Shteteve te Bashkuara te Amerikes", thote Bin Laden, ne regjistrimin audio qe zoterohet nga televizioni arab Al Jazeera.