Miratimi i Projektligjit t Gjykats Administrative vazhdon t qendroj pezull pr shkak t mungess s kartonave n Parlament. Gjat seancs s fundit plenare, opozita ka braktisur srish votimin pr kt ligj duke sjell dhe reagimin e prfaqsuesve t biznesit. Pr Ilir Zhilln, kreun e Unionit t Dhomave t Tregtis, Gjykat Administrative sht kutia q opozita duhet t hap sa m par.

Edhe ekspert t ekonomis mendojn se opozita nprmjet ksaj zgjidhjeje politike po vijon t penalizoje jo vetm biznesin, por edhe qytetart pr mosmarrveshjet q kan me administratn.

Prej mse nj viti, gati 30 shoqata biznesi po lobojn pr miratimin e ligjit t Gjykats Administrative, duke ia krkuar kt opozits, q e refuzoi edhe n legjislaturn e shkuar.