Biznesi kërkon që Topalli ta vërë në rendin e seancave të qershorit
Komuniteti i biznesit i krkon me ngulm Kuvendit t Shqipris miratimin e projektligjit pr Gjykatat Administrative. Prfaqsuesit e 35 organizatave t biznesit i jan drejtuar me nj krkes kryetares s Kuvendit, zonjs Jozefina Topalli, q t vr n rend t dits pr seancat e qershorit projektligjin pr Gjykatat Administrative. “N emr t 35 organizatave t biznesit dhe t shoqris civile q bjn pjes n Koalicionin n Prkrahje t Gjykatave Administrative, i krkojm Parlamentit shqiptar q t marr n shqyrtim n seanc plenare dhe t miratoj sa m shpejt ligjin pr Gjykatat Administrative, duke qen se jan plotsuar t gjitha kushtet pr kt, thuhet n deklaratn e ktyre 35 organizatave. Ndr t tjera, ata kan theksuar se projektligji pr Gjykatat Administrative q ka n dor Parlamenti shqiptar gzon prkrahjen e plot t komunitetit t biznesit dhe sht prgatitur me mbshtetjen e programeve t ndihms teknike t financuara nga Bashkimi Evropian dhe qeveria amerikane. Prfaqsues t ktyre programeve kan prkrahur publikisht krijimin e Gjykatave Administrative n Shqipri. Projektligji pr kto gjykata, n formn aktuale, reflekton thuajse t gjitha sugjerimet e bra nga ekspert t qeveris, t opozits, t komunitetit t biznesit, si dhe ekspert ndrkombtar. Prfaqsuesit e ktyre 35 organizatave t biznesit kan thekuar edhe nj her se miratimi i ligjit do t’i hap rrugn ngritjes s sistemit t Gjykatave Administrative, nj institucion, t cilin bizneset dhe qytetart shqiptar e krkojn q prej gjasht vjetsh. Ngritja e ktij sistemi modern gjykatash do t bj t mundur trajtimin n mnyr efektive dhe t drejt nga gjykats t specializuar t mosmarrveshjeve mes individve apo organizatave dhe institucioneve publike qendrore e vendore. Po ashtu, ngritja e Gjykatave Administrative do t sjell prfitime konkrete dhe t rndsishme pr t gjith qytetart dhe veanrisht pr bizneset, duke pasur parasysh se mosmarrveshjet administrative prfshijn si ato n fushn e tatimeve, regjistrimit t biznesit, licencave apo prokurimeve, edhe mosmarrveshjet q kan t bjn me punsimin, pensionet dhe regjistrimin e pasurive. Krijimi i ktyre gjykatave do t mbshtes edhe reformn n sistemin shqiptar t drejtsis dhe do t kontribuoj n prmbushjen e standardeve ndrkombtare n kt fush.


“Pr t gjitha kto, m shum se kurdoher tjetr, koha sht tani q Parlamenti shqiptar t’i hap rrug krijimit t Gjykatave Administrative, duke shfrytzuar edhe ndihmn bujare t programeve t ndihms ndrkombtare. Koht e fundit, prfaqsues t ktyre programeve kan
t qart se dshtimi n ngritjen e Gjykatave Administrative mund t vr n rrezik vazhdimsin e programeve t financuara nga qeveria amerikane pr kt qllim apo edhe t fondeve akoma m t mdha n prkrahje t reformave dhe t projekteve t mdha infrastrukturore n Shqipri”, - thuhet n deklaratn e prfaqsuesve t bizneseve. Sipas tyre, do vones e mtejshme n miratimin e projektligjit pr Gjykatat Administrative do t thot akoma m shum kosto shtes dhe energji t humbura pr bizneset dhe t gjith qytetart. Pr kt qllim, - thon ata, - do ta vlersonin nse kryetarja e Parlamentit do t marr nismn pr ta vendosur projektligjin pr Gjykatat Administrative n rendin e dits s seancave plenare pr muajin qershor dhe ftojm pozitn dhe opozitn q t votojn pro ktij ligji.